Leblebinin faydaları nelerdir?

leblebiLeblebi özellikle doyurucu özelliği ile bilinen, hem yetişkinlerin, hem de çocukların severek tükettiği kuru yemişler arasında yer almaktadır. Maliyeti diğer kuru yemişlere göre daha ucuz olduğundan ve lezzetinin de bir o kadar güzel olduğundan, pek çok kişi leblebiyi çok sevmektedir. Kuru bakliyat olan nohutun işlenmesi ile elde edilen leblebi, fırında kavrulur ya da tavlama işlemi ile yapılır. Nohutlar temizlenip daha sonra fırına gönderilerek ısıtılır ve ardından suyla ıslatılır. Islanmış olan nohutlar yeniden kurutulur ve ardından yeniden ıslatılır. İki kere ıslatılan ve kurutulan nohutların kabukları çıkarılır. Kabukları çıkarılırken ikiye ayrılan leblebiler, kırık leblebi olarak adlandırılır ve tezgâhlarda yerini alır. Yapılan bu işlemlerin ardından elde edilen leblebi, genel sağlığa ve de bilhassa hamilelik dönemindeki anne adayına ve bebeğine oldukça faydalıdır. Her yaş grubunda olan kişinin rahatlıkla tüketebileceği leblebinin çifte kavrulmuş, beyaz ve sarı leblebi olarak çeşitleri bulunur.

Leblebinin faydaları nelerdir?

 • Gebelik dönemindeki anne adaylarının çoğunda olan mide bulantısı sorununa iyi gelir. Özellikle sabah kalkınca çok sık olan kusma hissini ortadan kaldırdığı gibi gün boyu bulantı yaşanmasına da engel olur. Bu yüzden sabah kalkınca ağzınıza birkaç leblebi atarak, güne bu şekilde başlamanız yeterli olur.
 • Gastrit ve reflü hastalarının sıkça yaşadığı ağıza acı su gelme sorununu ortadan kaldırır. Midede yanma hissi duyulduğu zaman ya da ağzınıza acı su gelince, bunu hissettiğiniz zaman leblebi tüketmek sorunun giderilmesinde faydalı olur.
 • Her gün aç karnına tüketilen leblebi tokluk hissi verir. Kalorisi de çok düşük olan leblebinin en büyük özelliklerinin arasında, diyet programını destekler ve kişilerin açlık hissini ortadan kaldırır. Kilo vermeyi isteyen ya da kilo kontrolü yapan kişiler aç karnına ya da ara öğünler de leblebi tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Araba tutmasında ve deniz tutmasında kişilere fayda sağlar. Bunun için yolculuğa çıkmadan önce avucunuzun içini leblebiyle doldurun ve yolculuk sırasında bunu atıştırın. Bu bulantınızın kesilmesi için yeterli olur.
 • Sesin daha güzel olmasını sağlar ve ses tellerine fayda sağlar.
 • Damar sertliği sorununa iyi gelir ve damar tıkanıklığını açar.
 • Bağırsakları çalıştırır ve tembellik sorununu giderir.
 • Böbrekler ve mesane de oluşan taşların dökülmesine fayda sağlar. Aynı zamanda her gün düzenli olarak bir miktar leblebi tüketmek taş oluşumunu engeller.
 • Bel ağrısı ve diş ağrısını dindiren etkisi vardır.
 • İdrar söktüren özelliği ile vücutta ödem atıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden sarı leblebiyi bir kâse kadar tüketip, ardından bir kaç bardak su içmek yeterli olur.
 • Gebelik döneminde bol miktarda leblebi tüketmek bulantı, kusma gibi etkileri gidermekte önemli bir etkendir. Aynı zamanda loğusalık döneminde de bol miktarda leblebi ve ardından su tüketmek anne sütünün artmasında faydalı olur.
 • Vücudu kuvvetlendirir ve genel sağlık açısından faydalı olur.

Bir Cevap Yazın