Laptop kısırlığa neden olur mu?

Daha önce duydunuz mu bilemiyorum ama, eğer laptop bilgisayarınızı dizlerinizin üzerinde çokça kullanıyorsanız, bu durumda kısırlığa sebep olacağını bilmiyorsunuz demektir. Zira yapılan araştırmalar neticesinde, alkol, sigara gibi madde bağımlılığından sonra kısırlığa sebep olabilecek olan elektronik cihazların fazlaca ısınması. Bu ısıya maruz kalan herkes, kısırlıkla karşı karşıya yazangenc-laptop-1kalma riski var.

Bu cihazlar yoğun çalışma esnasında maalesef, 70 dereceye kadar varabilen bir ısıya çıkabilmekteler. Bu ısının kasıklara ulaşması yumurtalıkların ısınmasına neden oluyor ve bu durum üremeyi engelliyor. Şimid 70 derece veya 40 dereceye varan bir makinenin dizlerimizin üstünde nasıl duracağı aklınıza gelebilir. Ancak henüz ısınmadan dizüstüne alınan bir bilgisayarın çalışmayla beraber yavaş yavaş soğuması düşünüldüğünde, 70 dereceye varsa bile kişi bu sıcaklığı hissetmiyor. Bu sıcaklığı kişiye aniden verseniz elbette kendisi bir tepkide bulunur, ancak tedricen olan bir durum karşısında kişi çalışmanın da verdiği meşguliyetle bunu fark etmiyor.

Bu tıpkı kurbağa deneyine benziyor. 70 derecelik bir suya konulan kurbağa hemen atlayıp, sudan çıkıyor. Daha sonra ise soğuk suya konuyor. Alttan ise yavaş yavaş ısıtılıyor. Kurbağa bu sefer 100 dereceye varan suda mayışıyor ve haşlanıyor. İnsan üzerinde yapılan deneylerde bunu gösterdi. Laptop henüz soğukken diz üstünde başlanılan çalışmalar bilgisayarın ısınması durumunda kişide herhangi bir rahatsızlık hissettirmiyor. Ancak sıcaklığı maruz kaldığı kısımlarda incelemeler sonucunda yanıkların meydana geldiği görülüyor. Bu yanıklardan etkilenen yumurtalıklarda oluyor. Mesela ilk çalışma esnasında herhangi bir ısı ölçümü yapılamayan kot pantolonda, ısınma ardında 40 derecelik bir ısı ölçülebiliyor.

Evet, yapılması gereken fazla ısınan cihazlarımızı asık bölgelerinden uzak tutmak. Bu bir akıllı telefon da olabilir, laptopta. Kısırlığa neden olan bu gibi durumlardan kurtulmak için masa üzerinde çalışılması şart.

Bir Cevap Yazın