Laptop alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Genç yaşlı herkes için vazgeçilmez olan bilgisayarların günün her anında hayatımızda önemli bir role sahip bulunmaktadır. Bu nedenledir ki laptop alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Laptop bile olsa bilgisayar tek bir parçadan oluşmuyor. İçerisinde bulunan donanımlar markaya göre değişiyor. Kullanılan işlemciden harddiskine kadar her markanın anlaştığı ve sürekli kullandığı diğer markalar var.
laptop
Öncelikle ihtiyacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer yalnızca internette bağlanıp gezinmek istiyorsanız veya word ve excel gibi bazı Office programlarını kullanacaksanız ucuz bir netbook yeterli olacaktır. Netbooklar küçük ekranlı olup tek çekirdekli işlemcisi olan hafif ve ucuz bilgisayarlardır. Bu kolay taşınabilir cihazları her an yanınızda taşıyarak internetteki günlük işlerinizi rahatlıkla yürütebilirsiniz. Netbooklar daha çok “internet” için tasarlandıklarından dolayı oyun oynamak çok uygun değillerdir. İşlemcileri pek güçlü değildir.

Eğer hesap ağırlıklı yazılımları kullanacaksanız kesinlikle daha güçlü bir laptopa ihtiyacınız olacaktır. Bu ürünlerde işlem gücü en önemli faktör olduğundan dolayı en az çift çekirdekli güçlü bir işlemci gerekecektir. Bunun yanı sıra geniş bir ekranı olan usb, HDMI, firewire, bluetooth gibi bağlantı arabirimleri destekleyen özelliklere sahip olmalıdır. Eğlence ve oyun oynamak içni kullanılacaksa daha çok parayı gözden çıkarmak gerekecektir. Çok güçlü bir işlemci, paylaşımsız RAM’a sahip olan ekran kartı ve iyi bir grafik çipseti gerekecektir. Isınma sorunuyla karşılaşmamak için ekranın kalitesi ve soğutma başarısı da çok önemlidir.

Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi laptoplarda da işlemci çok önemlidir. Intel ve AMD işlemciler arasında fazla fark yoktur. Ancak intel daha çok tercih edilen bir işlemcidir. Grafik chipseti olarak Nvidia ve ATI markalı chipsetler birbirine çok yakın performans sergilemektedirler. RAM miktarını da mümkün olduğu kadar yüksek tutmak daha iyi olacaktır. En az 3GB RAM’a sahip olan bir laptop her türlü uygulama ve oyunu sorunsuz çalışacaktır.
Sabit disk alırken yüksek depolama oranının yüksek olmasında fayda olacaktır. Günümüzde video anlamında HD(High Definion) yani yüksek tanımlı video içerikleri her geçen gün hayatımıza daha fazla girmektedir. Bu yüzden sabitdisk ne kadar büyükse o kadar depolama yapma imkanı çok olacaktır.

Seçtiğiniz işlemciye göre anakartın üzerinde bulunan kuzey köprüsü yongası olan chipsetin performans anlamında bir önemi yoktur. Ekran kartı hafızası laptoplar için oldukça önemlidir. Bu hususa da dikkat etmekte fayda vardır.

DVD Dual Yazıcı günümüzde kullanımı her ne kadar azaldıysa da, olması iyi bir şeydir fakat çok yer kapladığından dolayı olmaması da tercih edilebilir. F klavye pek kullanılmadığından Q klavye daha çok tercih edilmektedir. Wireless özelliği olmazsa olmazdır. Yine aynı şekilde bluetooth özelliği de çok önemlidir. En az 3 USB girişi tercih edilmelidir. Video işleriyle uğraşanlar için FireWire özelliği önemlidir.

10/100 Ethernet portu mutlaka olmalıdır. Pil ömrü uzun olmalıdır. HDMI girişinin olup olmadığına bakılmalıdır. Özellikle webcam artık en önemli donanımlardan biridir. Önemli bilgiler depoluyorsanız parmak izi okuyucusu da büyük öneme sahiptir. Yine kart okuyucusu çok gerekli olan bir donanımdır. Ağırlığının 2 kg kadar olması yeterlidir.

Bir Cevap Yazın