Lady Gaga kimdir?

lady gaga kimdirTartışmasız gariplikleri ile popüler kültürün son yıllardaki en çok dikkat çeken isimlerinden biri olan Lady Gaga, belki de dünya çapında bir star olmak için pek de normal olunmaması gerektiğinin en büyük örneklerinden biridir. “Sıra dışı” kelimesinin dahi manasını zorlayacak derece tuhaf elbiseleri, kılık kıyafeti, hal ve hareketleri ile ABD’den başlayarak tüm dünyaya saran Lady Gaga fırtınası; MTV, Billboard ve VH1 gibi popüler yayınlar sayesinde daha da büyüdü. Geçtiğimiz yıl 25 milyon dolarlık kazancıyla dünya çapında en çok kazananlar listesinin 4 numarasına yerleşen şarkıcı adı ayrıca Times ve Forbes gibi dünyanın önde gelen yayınlarında da “dünyanın en etkili kişileri” listelerine de eklendi. 1986 New York doğumlu olan şarkıcının doğum adı ise Stefani Joanne Angelina Germanotta gibi ilginç bir isimdir ve bu uzun isim düşünüldüğünde şarkıcının çok daha kısa olan Lady Gaga ismini almasının daha iyi olduğu da ortadadır.

2007 yılında Interscope ile söz yazarı olarak anlaşma yapıncaya dek New York’ta çeşitli mekanlarda genellikle rock müzik söyleyen şarkıcının önceki yıllarda Katolik bir kız okuluna gittiği ise inanması güç bir gerçektir. Manhattan’ında bulunan farklı mekanlarda şarkı söylerken keşfedilen şarkıcı, bir yandan da diğer isimlerin şarkılarına söz yazmaya başladı ve belki de bu sırada hayatının en önemli anlarından birini yaşadı. Interscope bünyesinde şarkı yazarlığı yaparken bir diğer ünlü isi “Akon“un “sesiyle” dikkatini çeken Lady Gaga, böylece şarkıcının yeni kurduğu yapım şirketinin sanatçısı oldu. Bir yıl sonra uzun zamandır devam ettiği albüm çalışmalarını nihayet tamamlayan Lady Gaga, sonunda ismini tüm dünyaya lady gaga resmiduyuracak olan “The Fame” adlı albümünü piyasaya sürdü.

2008 Yılında The Fame albümünün piyasaya çıkmasından kısa süre sonrasında çoktan manşetlere oturmuştu. Özellikle Poker Face ve Just Dance adlı parçaların dünya çapında çok tutmasının ardından başta Youtube olmak üzere birçok sosyal paylaşım ağında da yüz milyonlarca insana ulaşması, tabiri caizse Lady Gaga’nın da önünün açılmasını sağladı. Bu başarıyı The Fame Ball Tour isimli turnesiyle taçlandıran sanatçı sonraki süreçte bir internet fenomeni haline dönüşmesini sağlayacak olan The Fame isimli albümünü yayınladı. Bu albümde yer alan “Bad Romance” adlı parça ile özellikle Youtube’da tıklanma rekorları kıran ve internette bir popülerlik mıknatısı haline gelen şarkıcı, günümüze dek geçen süreçte yaptığı hareketler ve ilginç kelimesinin de yeterli olmadığı etten kıyafeti gibi garip giyimleri ile gündemde kalmayı başardı.

Bir Cevap Yazın