Kuskus pilavı nasıl yapılır?

Kuskus2Kuskus, pek çoğunuzun da bildiği gibi makarna türünden bir yiyecektir. En az makarna kadar hazırlanması kolay ve mutfakta ne pişirileceğine karar verilemeyen günlerde kurtarıcıdır. Ancak makarnanın çok daha fazla çeşidinin bulunması, tariflerde ağırlıklı olarak makarnanın kullanılması… Gibi gibi sebeplerden dolayı makarna kadar popüler değildir. Fakat kuskusun da pişirebileceğiniz birden fazla alternatif tarifi mevcuttur. Biz sizlere bu yazımızda klasik kuskus pişirme şekli ve tarifi hakkında bilgi vereceğiz. Sizler isterseniz tarifimize kendi yorumunuzu katabilir; en basitinden salçalı olarak tüketebileceğiniz gibi, arzu ederseniz salatalarınıza katarak farklı; ama bir o kadar da lezzetli ve sağlıklı bir diyet menüsü hazırlayabilirsiniz. Kuskus aynı zamanda hem et hem de sebze yemeklerinin yanına son derece yakışan bir yiyecektir. Patates kızartması, mantar sote ve daha pek çok alıştığınız tarif yerine tercih edebilirsiniz, yemeklerinizde tamamlayıcı menü olarak tüketebilirsiniz, pişman olmazsınız. Şimdi hiç vakit kaybetmeden tarifimize geçiyoruz.

Malzemeler

 • 2 su bardağı kuskus
 • 4 su bardağı su
 • et ya da tavuk suyu
 • tereyağı (Tercihen margarin ya da sıvı yağ da kullanabilirsiniz.)
 • tuz

Hazırlanışı

 1. Öncelikli olarak derin bir çelik tencereye dört su bardağı suyu ilave ediniz ve bir miktar tuz ekleyiniz. Ardından tencerenizi ocağın üstüne alarak yüksek ateşte suyu kaynatınız. Zamandan kazanmak isterseniz suyunuzu su ısıtıcısında da kaynatıp ardından tencereye alabilirsiniz.
 2. Kaynayan suyunuza iki su bardağı kuskusunuzu da ilave ederek, kuskus yumuşayıncaya kadar, tencerede birbirlerine yapışmamaları için aralıklarla karıştırarak pişiriniz.
 3. Yaklaşık 10 dakika kadar kaynatıp kuskusları yumuşattıktan sonra tencereyi ocaktan alınız ve suyunu süzünüz.
 4. Kuskuslar bir kenarda süzülüp dinlenirken, tencerenize tercihen et ya da tavuk suyunuzu ilave ediniz. Eğer ki bulyon kullanacaksanız, bir tablet bulyon için dört su bardağı su ekleyiniz. Ardından içerisine arzunuza göre bir miktar tereyağı, margarin ya da sıvı yağ ekleyerek kaynamaya bırakınız.
 5. Kaynayan suya kuskuslarınızı ilave ediniz ve tenceredeki suyu çekene kadar pişiriniz.
 6. Kuskus suyunu iyice çektikten sonra ocaktan alınız ve yarım saat kadar dinlendirdikten sonra servis yapınız.

kuskus

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın