Kuşburnu marmelatı nasıl yapılır?

kuşburnuKuşburnu marmelatı mevsiminde hazırlanıp, kuşburnu meyvesinin faydalı etkilerinden yarar görmeniz için ideal bir seçim olacaktır. Bu meyvenin hakkında bilinen yararlı etkiler oldukça eskiye dayanır. Hipokrat dönemindeyken iltihaplar için kullanılmış, Orta çağdan başlayarak kan tükürmesi, böbrekteki ve safradaki taşlarda, diş eti kanaması, bağırsak parazitleri ve yılancık rahatsızlığında kullanılmıştır. İshalin durdurulması, şeker hastalığı, yan ağrısı, basur ve romatizmal rahatsızlıklar kuşburnu ile tedavi edilir. İçeriğinde olan zengin C vitamininin etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirici, hastalıklara karşı direnç sağlayıcı, antioksidan etkisi nedeniyle kanseri önleyici, damar çeperlerini güçlendirici ve dolayısıyla olabilecek kanamaları önleyici etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle kuşburnu marmelatı hazırlayıp bu yararlı etkilerden faydalanmak için, sizlerde tüketebilirsiniz.

Kuşburnu meyvesini taze olarak ya da kuşburnu ile hazırlanan çayı, marmelat ve reçel gibi ürünlerin içeriğinde askorbik asit yani C vitamini ve P vitamini açısından çok zengindir. Bu yüzden kuşburnu ile hazırlanacak ürünlerin şifa niyetine tüketilmesi yaygındır. Bu kadar yararlı etkilerinden faydalanmanız için, beraber kuşburnu marmelatını hazırlamaya başlayalım.

Kuşburnu marmelatı için gerekli malzemeler

  • 1 kg turuncu kırmızı renkte kuşburnu
  • Yeteri kadar su
  • Elde edeceğiniz kuşburnu püresinin % 30 oranında toz şeker

Kuşburnu marmelatı yapılışı

Önce olgunlaşan meyveleri bol suyun içinde iyice yıkayın. Meyvelerin çiçek ve dip kısımlarını güzelce ayıklayın. Bundan sonra marmelatın pişirileceğiniz tencerenin içerisine kuşburnu meyvelerini koyun. Tencerenin içerisine kuşburnu meyvelerinin üstüne kadar çıkacak su ilave edin. Daha sonra tencereyi ocağın üstüne alıp, kısık ateşte kuşburnu meyveleri ezilecek kıvamına gelinceye kadar pişirin. Yumuşayan kuşburnu meyvesini kendi suyu ile beraber süzgeçten geçirin. Böylece çekirdekleri ve zarlarını iyice ayırmış olursunuz. Elde ettiğiniz kuşburnu ezmesini ince bir un eleğinden de geçirin. Bunu yaptığınızda eliniz ya da kaşıkla müdahale etmemelisiniz. Bu elde ettiğiniz ve elediğiniz meyve ezmesini tekrar ocakta pişirmeye başlayın. Ancak bu defa dibi tutmasın diye, devamlı şekilde karıştırmayı ihmal etmemelisiniz. Ezmeyi kısık ateşin üstünde pelte kıvamına gelene kadar pişirmeye devam etmelisiniz. Bu sırada tencerenin üstünde olan köpükleri de alın. Tencereyi ocaktan almadan hemen önce, içinde olan kuşburnu ezmesinin % 30 kadarıyla toz şeker ilave edin. Eğer toz şekeri daha evvel koyarsanız, marmelatınızın rengi daha koyu olur. Doğal renginde olması için, şekerini bu aşamada koyun. Bundan sonra ocağın altını kapatın, kuşburnu marmelatını sıcakken kavanozların içine doldurun. Kapaklarını da iyice kapatın. Daha sonra sadece tüketeceğiniz zaman kavanozun kapağını açın. Kavanozları serin bir yerde muhafaza edin.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın