Kudret narının faydaları nelerdir?

kudret narıKudret narı özellikle bitkisel ilaçlarda sıkça kullanılan şifalı bir bitkidir. Özellikle sindirim sisteminde olan sorunlarda, mide problemlerinde kullanılmaktadır. Bal ve saf zeytinyağıyla karıştırılarak halk arasında sıkça kullanılır. Kudret narının 100 gramında 17 kalori bulunmaktadır. Lif bakımından zengin olan bitkinin içeriğinde vitamin ve mineraller, antioksidanlar bulunmaktadır. İçeriğinde polipeptit P olduğundan, kan şekerini düşüren etkisi vardır. İçeriğindeki anti diyabetik ajan olan charantin, karaciğer, kas ve adipoz dokudaki hücrelerde glikoz alımını ve sentezini arttırıcı etki yapar. C vitamini zengini denilebilecek bitkinin 100 gramında 84 mg C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede vücutta serbest radikallerin meydana getireceği kanseri önleyici etki yapar. Bunların dışında içeriğinde A vitamini, mineraller, flavonoidler, bitkisel niasin, pridoksin gibi yararlı içerikler bulunmaktadır. Kudret narının şifalı özellikleriyle ilgili yapılmış olan klinik çalışmalar bulunduğu gibi, hala devam eden bazı araştırmalar bulunmaktadır. Şifayı doğada arayanlar için, tavsiye edilebilecek bir bitkidir. Ancak her şifalı bitkide olduğu gibi, hastaların doktoruna danışarak bunu bilinçli olarak kullanması tavsiye edilir.

Kudret narının faydaları nelerdir?

Anti ülser etkisi: Kudret narı özellikle ülser, reflü, gastrit gibi mide sorunlarında etkili bir bitkidir. İçeriğindeki charantine etkisiyle mide sorunlarına iyi gelmektedir. Mide asidinin artmasına neden olan Helicobakter pylori bakterisi ülserin oluşmasına neden olur. Kudret narı bu bakterileri yok eden özelliğiyle, bitkisel tedavide tercih edilen bir yoldur. Özellikle bu konuda yapılan klinik çalışmalarda bağırsaklarda ve midede gelişen yaraların iyileşmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Toplumda % 10 kadar oranda etkili olan gastrik ülser rahatsızlığı nedeniyle, kudret narının son derece faydalı bir bitki olduğu söylenebilir.

Anti diyabetik etki: Kudret narı içeriğinde bulunan charantine adlı maddeyle ilgili 1962 yılında gerçekleştirilmiş bir çalışmada, tavşanlar üzerinde yapılan araştırmada anti diyabetik etki belirlenmiştir. Vücutta olan insülin duyarlılığını arttırıcı etki yapmıştır. Laktin içeriği de insülin üzerinde buna benzer etkiye sahiptir. Periferik dokuda hareket ederek, kandaki şekerin seviyesinin düşmesinde etkili olur. Lektin ise kanda hipoglisemik etkiye sahiptir. Etkinin görülmesi kudret narının tüketilmesiyle başlar. Toplumda şeker hastalığının giderek artması ve vücutta geri dönülemez hasarlar yapması nedeniyle, kudret narının kıymeti bilinmelidir. Bu bitki geleneksel Çin tıbbında bile şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkiden elde edilen ekstrenin kan şekerini düzenlemede etkili olduğu hakkında modern tıpta kabul edilen görüşlerdendir. Bitkinin içeriğinden elde edilen madde, vücuttaki enerji metabolizmasının düzenlenmesini sağlayan şekerin hücre içine girmesine yardımcı olan AMKP adlı enzimi düzenler. Enzimim aktivitesi yapılan egzersizle birlikte artar. Şeker hastalarının tedavisinde kullanılan hapların içeriğinde bu enzimi aktive eden maddeler bulunmaktadır. Kudret narı bunu doğal olarak yaptığından, son derece değerli bir bitkidir. Bunun bir uzmana danışılarak şeker hastaları tarafından kullanılması tavsiye edilir.

Anti kanser etkisi: Kudret narının içeriğinde yer alan anti kanser etkisi yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Kudret narı Hindistan’da meme kanseri hücrelerinin yok edilmesi için kullanılmaktadır. Bitki orada karela olarak tanınır. Omurilik felçli hastalarda oluşan bası yaralarının iyileşmesinde, yatağa bağımlı hastalardaki yatak yaralarının iyileştirilmesinde faydalı olur. Bunu içerdiği momordicin maddesinin yararlı etkisiyle gerçekleştirir. Açık yaraların iyileştirilmesinde, doğal antibiyotik etkisiyle yardımcı olur. Kudret narının bu etkileri için kullanılması herhangi bir yan etkiye neden olmaz.

Bir Cevap Yazın