Kudret helvası nasıl yapılır?

kudret helvasıKudret helvası adını Allah tarafından İsrail oğullarına gökten indirildiğine inanılan besleyici bir besinden almaktadır. Tevrat’ta bu gıdadan “ kişniş tohumu gibi beyaz olduğu, tadının ballı pideye benzediği” şeklinde bahsedilmektedir. Tevrat’ta bu şekilde mucize olarak ortay çıktığı bahsedilse de, kudret helvası gerçekte bulunmaktadır. İlim adamlarına göre, kudret helvası görünmeyecek kadar küçük böceklerin ağaçlara açtığı küçük deliklerden sızan bir bitkinin özsuyunun kurumasıyla ya da bu özsuyunu yiyen böcekleri bir salgısından oluşmaktadır. İsrail oğullarının kudret helvasının büyük olasılıkla ılgın ağacının özsuyu olduğu düşünülür. Bunun kudret helvası olarak anılması ve tatlandırıcı olarak bazı yemeklerde kullanılması söz konusudur. Bunu dışardan satın almak mümkün değil. Bu özel olarak doğadan toplanmaktadır. Tarifimizde hazırladığımız kudret helvası bununla benzemektedir. Hazır olarak bulamayacağımız için özsuyu yerine buna muadil olarak kabul edeceğimiz keçiboynuzunun özsuyunu kullanacağız. Bu oldukça uygun fiyatlı ve ulaşılabilir bir bitkidir. Ancak içindeki çinkoyu ortaya çıkarmak için, bunu kaynatarak suyunu içmek gerekir. Bu tarifimizde faydalı olan keçiboynuzu suyunun etkisini daha fazla arttıracak besin maddeleriyle birleştirdik. Dilerseniz birlikte kudret helvasını hazırlamaya başlayalım.

Kudret Helvasının için gerekli olan malzemeler

  • Yarım kg un
  • 250 gr tereyağı
  • 3 su bardağı şeker
  • 4-5 adet keçiboynuzu
  • 1 avuç fındık
  • 1 avuç incir
  • 120 gr çikolata
  • 1 kg greyfurt

Kudret Helvasının yapımı

Kudret helvasını hazırlamak için önce keçiboynuzu suyunu elde etmemiz gerekir. Bunu yapmak için uygun bir tencerenin içine 3,5 su bardağı su ve beş adet keçiboynuzunu kırarak koyalım. Bunu yirmi dakika kadar kaynatalım. Bu ölçüden fazla keçiboynuzu koymayın. Çünkü kokusu ağır olabilir. Daha sonra bu suyu süzün. Süzülmüş suyun içine toz şeker ilave ederek kaynatın. Ardından ocağı kapatarak soğumasını sağlayın. Bu helvanın yapımında kullanacağımız şerbet haline geldi.

Şimdi başka bir tencerenin içine yağı koyarak eritmeye başlayın. Bunun içine unu ilave edin. Yağla birlikte unu iyice karıştırın. Kaşık yardımıyla bunu ezerek kavurmaya başlayın. Kısık ateşte unun rengi açık kahve oluncaya kadar kavurun. Daha sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Ocaktan aldığınız kavrulan unun içine hazırladığınız soğumuş şurubu gezdirerek dökün. Diğer bir kabın içinde çikolatayı eritin. Bunu da helvanın üzerine dökün. En son olarak robotta çektiğiniz fındığı ve incirleri serpiştirin. Yanında taze sıkılan greyfurt suyuyla kudret helvasının sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın