Küçük evlerde mobilya seçimi nasıl olmalı?

küçük evKüçük metrekareye sahip olan evler çoğunlukla sınırlı depolama alanına sahip olur. Bu da küçük evlerin en büyük sorunudur. Yeterli alana sahip olunmadığı için, ihtiyaç duyulan eşyaların düzenli olarak yerleştirilememesine ve aranılan eşyaların yerinde bulunamamasına sebep olur. Her ne kadar küçük evler doğal olarak az alana sahip olsa da, buraların etkili kullanılmasını sağlayan seçimler yapıp yeterli depolama alanına sahip olmak mümkün olabilir.

Depolama alanı sağlayacak mobilyalar tercih etmelisiniz

Küçük metrekareli evlerde kullanmak için mobilya seçerken kesinlikle bazalı da denilen size ekstra depolama alanı sağlayacak mobilyalar tercih etmelisiniz. Örneğin, bazalı yatak, bazalı koltuklar hatta yüklük adı verilen alanlar sağlayacak dolaplar küçük metrekareli evler için en ideal mobilyalar arasınadır.

Ranzalı mobilyalar

Küçük metrekareli evlerde kullanacağınız çocuk odalarında ranzalı mobilyaların seçilerek kullanılması önemlidir. Tek çocuklu evlerde de ranzalı mobilyalar size ekstra kullanma alanı sağlar. Yatakların yükseltildiği ve çalışma ile oyun alanının yatağın altında olduğu seçenekler çocuk odaları için ideal mobilyalar olacaktır. Üstelik merdivenle çıkılan bir yatağı kullanmak çocuklar için de son derece keyifli olacak bir seçenektir. Geriye kalan alanda ise yüklüğü de olan yerden tavana kadar olan bir dolap tercih edebilir. Bu sayede çocuğunuzun yazlık ve kışlık giysilerini, odasına ait olan çarşaf, nevresim, pike, yorgan gibi tekstil malzemelerini düzen içinde kaldırabileceğiniz, oyuncaklarını ve fazlalık gibi gördüğünüz eşyaları içine koyacağınız kocaman bir depolama alanı evinizde olabilir.

Ebeveyn yatak odalarının içinde yatağın altının dolap gibi kullanıldığı yüksek yatakları tercih edebilirsiniz. Elbette burada tercih ranzalı yataklar kadar yüksek bir tercih olmayacak. Burada kullanılacak yatak ortalama 80 cm ile 1 metre yüksekliğinde tasarlanan bir tarafı kapaklı diğer tarafında ise raflı ya da çekmeceli olan tasarımları tercih edebilirsiniz. Kapaklı dolaplarda yorgan, battaniye, ekstra yastık gibi hacimli eşyalarınızı saklarken, çekmeceli alanda ise bütün nevresim, havlu, çarşaf, pike ve benzeri tekstil ürünlerinizi kaldırabilirsiniz.

Ölü alanları değerlendirin

Evlere kartonpiyer uygulamalarının girmesiyle birlikte perde rayları da bu kartonpiyerlerin altına saklanmaya başladı. Eğer sizin evinizde kartonpiyer yok ise üzülmenize gerek yok. Perde raylarını gizleyebilecek ahşap raflar, küçük metrekareli olan evler için ideal bir seçenektir. Kitaplarınız, CD ya da DVD leriniz, biblolar, fotoğraf çerçeveleri ve hayalinize sığdırdığınız hemen her şeyi bu alanda değerlendirin. Özel olarak tasarlayabileceğiniz ya da yapı marketlerden hazır olarak satın alınabilecek bu fonksiyonel perdelikler, mutfaklarda kavanozları, çocuk odalarında oyuncakları, genç odalarında kitapları, salon ve oturma odalarında biblodan resimlere kadar pek çok eşyayı kaldırabilecek özelliklere sahiptir.

Kapı üstlerini unutmamanız gerekir. Kapı üstleri alanlar ölü alan olarak görüldüğünden değerlendirilmesi gerekir. Kapıların üst taraflarına yerleştireceğiniz birer sıra ahşap raf, size şapka kutularından mevsim dışındaki kutuların içindeki ayakkabılara ya da özel eşyalarınızı saklayacağınız kutuları yerleştirmek için özel bir alan yaratır.

Mutlaka katlanabilir, fonksiyonel eşyalar almalısınız

Eğer eviniz küçük ise, kullanacağınız eşyaları büyük ölçekli seçmemeniz gerekir. Bazı zamanlarda gözümüzün ölçüsünün yeterli olduğunu düşünerek, çok beğendiğimiz bir eşyayı satın alıp eve getirdiğimizde büyük bir hayal kırıklığı yaşarız. Bu noktada dikkat edeceğiniz en önemli şey, evinizde eşyayı kullanacağınız alanın ölçüsünü almadan alışveriş yapmaya çıkmamanız.

Kullandığınız bazı temel eşyalarınızı daha fonksiyonel seçeneklerde tercih edip, alan kazanmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, katlanır özelliği olan sandalyeli masa alarak, açıldığında dört kişinin rahatlıkla oturacağı, yarım açılırsa iki kişinin rahatlıkla yemek yiyebileceği, komple kapattığınızda ise mutfağınıza destek olacak bir mini rafa dönüşen bu çok fonksiyonelli masa özellikle küçük alanlarda kullanmak için ideal bir tercih olacaktır.

Bir Cevap Yazın