Kronik ne demek?

kronik ne demekKronik kelimesi yaygın olarak sürekli tekrar eden tıbbi sorunlar için kullanılan bir tabir olmakla birlikte farklı alanlarda da kullanılması söz konusudur. Türk Dil Kurumu’na göre kronik; “uzun zaman boyunca herhangi bir çözüm getirilememiş, tekrar eden, olayların kronolojik sırayla yani ardı ardına yazıldığı tarih” manasına gelmektedir. Kronik sözcüğüne ayrıca “süreğen” gibi ilginç bir kelimeyle de açıklık getirmeye çalışan Türk Dil Kurumu, “vakayiname” kelimesini de önermektedir. Tıp literatüründe bir sağlık sorunun kronik olarak sayılması konusunda bazı farklı görüşler bulunsa da, genel olarak birkaç aydır devam eden sorunlar için kronik kelimesi kullanılmaktadır. İnsanların en çok kronik ağrı şeklinde duyduğu kelime, birkaç aydır devam eden ve sürekli olarak tekrar eden ağrı tiplerini tanımlamaktadır.

Tıp biliminde kullanılan hastalıklar ve ağrılar kronik ve akut olarak iki temel ifade ile tanımlanır. Kişinin herhangi bir zarar görmesi sonucunda bu etkiye bağlı olarak biranda gelişen sorunlara akut denirken, kronik problemlerin uzun yıllar öncesine dayanan nedenleri dahi olabilir. Migren hastalarının belki de duymak isteyeceği en son kelimelerden biri olan kronik, sürekli tekrar eden baş ağrıları için de kullanılmaktadır. Kronik ağrılar insanın siniri bozan, yaşam enerjisi alan ve sürekli tekrar ettiği için moral bozan ağrılardır. Tıbbi geçmişin doğru şekilde değerlendirilmesi ile kronik hale gelen sağlık sorunlarının çözüme kavuşturulması mümkün olsa da, çok fazla faktörün söz konusu olması bazen çözüm bulmanın ciddi manada zorlu bir sürece dönüşmesine sebep olabilir.

İnsanların yaşam kalitesini çok ciddi manada düşüren kronik ağrılar, ciddi bir sağlık sorunudur ve muhakkak çözümünün ertelenmemesi gerekir. Çeşitli hastalıklardan veya kazalardan sonra görülen sağlık sorunları iyileşme sürecinin tamamlanmasından sonra çok çeşitli kronik ağrılara neden olabilir. Bu duruma yapılan tedavinin yanlış ya da yetersiz olması neden olabileceği gibi, kronik hale gelen sorunlar tedavinin hiç yapılmamasından da kaynaklanabilmektedir. Bazı durumlarda kişinin kronik ağrılarının nedenleri uzun süre araştırılsa dahi rasyonel bir sonuca varılamaz. Nitekim yukardaki örnekte belirtildiği üzere migren olarak ifade edilen kronik baş ağrılarının birçoğunun tam olarak neden kaynaklandığı bilinememekte ve bu sebepten ötürü de hastanın baş ağrısı sorunu kalıcı olarak çözülememektedir. Ancak bu tür durumlarda dahi modern tıbbın gelişmiş imkanları sayesinde hastanın daha rahat etmesi ve ağrı süresinde yaşam kalitesinin ciddi derecede yükseltilmesi sağlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın