Kremalı patates püresi nasıl yapılır?

patatesKremalı Patates Püresien fazlaet yemeklerinin yanına çok yakışacak bir tariftir. Tavuk sote pişirdiğinizde, kavurma ve kırmızı et haşlama gibi yemeklerin yanında pürenizi garnitür olarak tüketebilirsiniz. Yapısının pürüzsüz ve yumuşak olması sebebiyle, sofrada minik konuklar için harika bir garnitür seçeneğidir. Saklama koşullarının diğer yiyeceklerden daha hassas olduğunu belirtelim. Süt ürünleri içerdiği için buzdolabı dışında saklanmanızı önermiyoruz. Bunun dışında sıcak tüketilmesi hem lezzeti hem de görselliği açısından önemlidir. Bu püre tarifi soğuduğu zaman katılaşabilir ve yeniden ısıtıldığında ilk yapılmış zamanında ki gibi lezzet almanız zordur. İşte bu nedenle pürenin sıcak tüketilmesini tavsiye ederiz. Aynı zamanda kalorisi yüksek olduğu için, zayıflamak için diyet yapanlara tavsiyemiz, az miktarda tüketmeleri olur. Kilo sorunu olmayanlar diledikleri kadar kremalı patates püresi tüketebilir.

Kremalı patates püresi İçin gerekli malzemeler

  • 6 adet orta boy patates
  • 200 mg hazır süt kreması
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • Yarım çay kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ

Kremalı patates püresi yapımı

Kremalı patates püresini yapmak için, patatesleri haşlamaya başlayalım. Patateslerin içinde bulunan vitaminleri suya bırakmamaları için kabuklarıyla birlikte haşlanması gerekir. İşte bu yüzden patatesler haşlama tenceresine koyulmadan önce güzelce yıkanmalıdır. Yine bunu yaparken sağlıklı bir yıkama için size vereceğimiz püf noktası, evde daha önceden bulunan kullanılmamış olan bulaşık süngerinin sert kısmı ile patateslerinizi çok kolay yıkayabilirsiniz. Bu sayede üstünde olan kum ve toprağı kısa sürede temizleyebilirsiniz. Temizlendiğinden emin olduğunuz patatesleri derin bir tencere içine alın ve üzerini iki parmak geçecek kadar su ile doldurun. Bu işlemden sonra orta ateşte ayarladığınız ocağın üzerine tencereyi koyun. Patateslerin pişme süresi normal olarak 30 dakika sürer. Bu süre bittikten sonra yine de patateslerin pişip pişmemiş olduğunu kontrol edin. Pişmiş olduğunu gördüğünüz patatesleri süzgeç yardımı ile süzün ve soyma işleminden önce bir süre bekleyin. Çünkü soyma işleminde elleriniz yanabilir. Eliniz dayanacak dereceye gelen patatesleri soyun ve derin bir cam kâsenin içine alın. Tam bu sırada başarılı bir püre yapımı için bir cezvenin içine krema ve tereyağını koyarak iyice erimesini sağlayın. Bu yaptığınızın öncelik sebebi ise, patatesler ezildikten sonra iyice sıcaklığını kaybedeceği için, tereyağının ve kremanın içinde erimesi beklenemez. Patates püresinin ilk hazırlıkları tamamlandığından, artık son aşamaya geçebiliriz.
Bir ezici kullanarak ya da mikserin doğrayıcı kısmıyla patatesleri iyice ezin. Bu aşamada ezmek için mikser kullanacaksınız, ezme süresini aza indirmenize neden olur. Püre halini alan patateslerin içine sırasıyla tuz, karabiber ve eritilmiş olan tereyağı karışımını ilave ederek, son olarak listede belirttiğimiz şeker ve sıvı yağıda ilave edelim. Bütün malzemeleri hep birlikte son bir kez daha iyice karıştırıp sonra kremalı patates püresini servis aşamasına hazırlayalım. Su ile ıslatılmış olan yemek kaşığı ile iki kaşık patates püresini servis kabına alın ve üzerine kırmızı pul biberle dekor yapın. Yine servis sırasında görselliği tamamlamak için çeri domates dilimlerinden ve maydanoz, dereotu ya da yeşil nane kullanabilirsiniz. Kremalı patates püresi artık servise hazırdır.
Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın