Krem şantili etimek tatlısı nasıl yapılır?

kremKrem şantili etimek tatlısının hazırlanması düşündüğünüzün aksine oldukça kolay ama lezzeti damaktan hiç çıkmayacak kadar güzel. Davetli ya da davetsiz gelen misafirler için çok çabuk hazırlanacak aynı zamanda misafirlerinizden de pozitif etkiler alacak kadar lezzetlidir. Krem şantili etimek tatlısı, en güzel tatlı tariflerinin arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sindirimi oldukça kolay olan krem şantili etimek tatlısı, çocuklar tarafından da çok sevilir. Bu tatlının yapımına hep birlikte başlayabiliriz.

Krem şantili etimek tatlısı için gerekli malzemeler

 • 1 paket etimek (tuzsuz)

Krem şantili tatlısı muhallebisi için

 • 1 litre süt
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 3 çorba kaşığı nişasta
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 3 çorba kaşığı un

Şerbeti için

 • 2 su bardağı kadar toz şeker
 • 1 dilim limon suyu
 • 2 su bardağı su

Krem şantili etimek tatlısı üzeri için

 • 1 paket vanilyalı beyaz krem şanti
 • 1 su bardağı dolusu soğuk süt
 • Yarım su bardağı yeşil toz fıstık

Krem şantili etimek tatlısı yapımı

Krem şantili etimek tatlısını yapmak için önce krem şantiyi ve sütü bir çukur kaseye alarak mikser ile çırpmaya başlayın. Krem şantiyi çırparken önce düşük devirde ardından da yüksek devirde çırpılması gerekir. Bu işlem krem şantinin kıvamının tam olarak tutturulması için çok önemli bir püf noktasıdır. Hazır hale gelmiş olan krem şantiyi buzdolabına kaldırın  ve tatlının diğer malzemeleri hazırlanıncaya kadar bekletin.

Etimeklerin tamamını tek sıra olacak şekilde fırın tepsisinin içine ya da dikdörtgen bir borcama dizerek bekletin. Etimekler beklerken siz de bu arada şerbeti hazırlamaya geçin. Şerbet için toz şekeri ve 2 su bardağı suyu uygun boyda bir tencereye alarak ocağın üstüne yerleştirin. Kısık ateşte şerbeti kaynayıncaya kadar pişirip, kaynadıktan sonra da içine bir dilim limon suyu ilave edin ve ocağın altını kapatın. Şerbet hazır hale geldikten sonra serin bir ortama kaldırın ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Şerbetin ilk sıcaklığı gidince etimeklerin üstüne bir kepçeyle dökün.

Etimekler şerbetini çekerken siz de muhallebiyi hazırlamaya geçin. Muhallebi için uygun büyüklükte bir tencere hazırlayın. Tencereye ilk olarak sütü, ardından unu, nişastayı, toz şekeri ve vanilyayı ilave edin ve karıştırın. Daha sonra ocağın altını yüksek ateşte olacak şekilde açın ve muhallebiyi sürekli karıştırarak pişirin. Muhallebi hazır olunca, içine tereyağını ilave edin ve çırpın. Sonra muhallebiyi ocağın üzerinden alın. 10 dakika kadar muhallebiyi bekletin ve sonra mikser ile çırparak etimeklerin üstüne dökün. Bir ıspatula ya da bıçağın ters tarafıyla muhallebiyi etimeklerin her tarafına yayın. Muhallebinin üstüne de daha önceden hazırlanan krem şantiyi ilave ederek yayın ve tatlıyı buzdolabına kaldırıp dinlenmeye bırakın. Bir saat kadar dinlendikten sonra tatlıyı dolaptan alıp dilimleyin ve servis tabaklarına koyun. Servis yapmadan evvel tatlının üstüne yeşil toz fıstık serpiştirip tatlının sunumunu konuklarınıza yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın