Kredi çekmek için gerekli evraklar?

kredi-çekmek-için-gerekli-evraklarGünümüz ekonomisinde bir şeylere sahip olmak için para biriktirmek zorlaşmaktadır. Sahip olmak istediğiniz bir ev için para biriktirmeye kalkarsanız yıllarca çalışmalısınız. Bir eve sahip olmak için gerekli olan parayı bu şekilde biriktirmek yerine kredi çekebilirsiniz. Sadece ev için değil her türlü ihtiyacınız için kredi çekmeniz mümkün. Kredi çekmek için gerekli evraklarla birlikte istediğiniz bir bankaya başvurarak ihtiyacınız olan meblağa ulaşabilirsiniz.

Bankalardan kredi çekmeniz için kredinin türüne göre evrak hazırlamanız gerekmektedir. Kredi çekmek için gerekli evrakların başında nüfus cüzdanı ve gelir belgesi gelmektedir. Diğer istenen evraklar ise kredinin çeşidine ve bankanın isteyebileceği evraklara göre değişiklik göstermektedir.

İhtiyaç kredisi için gerekli evraklar, nüfus cüzdanı ve gelir belgesidir. Bu kredi ürünü ile istediğiniz herhangi bir ihtiyacınız için kredi çekebilirsiniz. Bankaların şubelerinden, internet sitelerinden ve ATM’lerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bankaların şubelerinden yapacağınız başvuruların onaylanma süresi üç gündür. Üç gün içerisinde olumlu ve ya olumsuz bir cevap verilmektedir. İnternet ve ATM’ler aracılığı ile yapacağınız başvurular sonucunda kredi başvurunuzun sonucu beş dakika gibi kısa bir süre içerisinde sizlere bildirilmektedir. Ancak telefonunuza gelecek olan bu onay, ön onaydır. Kredinizi kesinleştirmeniz için bankanın şubelerine giderek evraklarınızı teslim etmelisiniz. Bankalar gerekli gördüğü durumlarda sizlerden ekstra evrak isteyebilir. Üzerinize kayıtlı elektrik, telefon faturası gibi.

Konut kredisi için gerekli evraklar, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve tapu fotokopisidir. Bu evrakları şubeye teslim ettikten sonra ihtiyaç kredisinden farklı olarak banka yetkilileri almak istediğiniz evi incelerler. Evi inceleyen yetkililer eğer evi krediye uygun olarak görürlerse ve sizinde siciliniz temizse krediye onay verirler.

Taşıt kredisi için gerekli evraklar, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, sıfır araç alacaksınız aracın proforma faturası, eğer ikinci el alacaksınız aracın ruhsatı gerekmektedir. Yine bankaların şubeleri aracılığı ile bu evraklarla taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi onaylanma süresi yine üç gün içerisinde yapılmaktadır.

Bankalar kredi verirken krediye başvuran hakkında bir inceleme yaparlar. Kredi notu iyi olan müşterilerinin kredileri onaylanır. Ancak bankalarla olan geçmişinde bazı sorunlar yaşamış müşterileri için kredi onaylamaları biraz zordur. KKB puanı denilen bu puanın düşük olması kredi almayacağınız anlamına gelmektedir. Bunların yanında bankalar gerekli duyduğu anlarda sizlerden kefil isteyebilir. Günümüz banka politikaları gereği özellikle ihtiyaç kredilerinde kefil gereksinimini az duyarlar. Konut ve taşıt kredilerinde kefil isteme gereksinimi daha fazla olmaktadır. Ayrıca memur statüsünde olan çalışanlarda da kefil isteme olayı az görülmektedir.

Bir Cevap Yazın