Kreasyon, kreatör kavramları ne anlama gelir?

Kreasyon, sözlük anlamı olarak yaratılan, ortaya çıkarılan iş anlamındadır. Bundan ziyade üretilen ürün her ne ise tekil olarak değil bir bölümüne verilen isimdir. Örneğin: Gelinlik Kreasyonları gibi. Çok yaygın olmamakla birlikte “koleksiyon” kelimesinin de aynı anlamda kullanıldığı olmaktadır.

Ağırlıklı olarak moda ve sanat alanında kullanılan bir terimdir. Bir modacının ya da bir sanatkârın meydana getirdiği model ve eserler kendi içlerinde tür ve çeşitlere ayrılarak kreasyonu başka deyişle koleksiyonu oluştururlar. Ancak koleksiyon kelimesi daha ziyade hobi alanında koleksiyon yapmak terimi ile tanındığı ve maddi bir çıkar gözetmeyen, parçaları genelde satılmayan bir eser topluluğunu oluşturduğu için tercih edilmez. Kreasyonlar koleksiyonlardan ziyade sonunda satışa çıkan parçalardan oluşur.

Kreatör, kreasyon dediğimiz belli bir türde oluşturulan eserleri üreten, meydana getiren, onların oluşmasını sağlayan kişi, (tasarımcı, sanatçı, modacı) yaratımcıdır.

Sanat dekorasyonu, yapılan kreasyonların kreasyon teması, kategorileşmesi, sergilenecek yer ve zaman baz alınarak sergilenme aşamasına kadar gelen her türlü düzenleme ve planın yapılması işidir. Genelde eseri ya da parçayı en iyi bilen biri olarak bu işi sanatçı ya da modacının kendisi yapar.

Kreasyon çeşitlerine birkaç örnek vermek gerekirse:

Tasarımda kullanılan kumaş, materyal türüne göre kreasyonlar: İpek Kreasyonlar.

Cinsiyet ve yaş öğelerine göre kreasyonlar: Bayan Kreasyonları, Erkek Kreasyonları, Çocuk Kreasyonları.

Mevsimine göre kreasyonlar: İlkbahar-Yaz Kreasyonları, Sonbahar Kreasyonları, Bahar Kreasyonları, Sonbahar-Kış Kreasyonları, Yaz Kreasyonları, Bahar ve Yaz Kreasyonları, Kış Kreasyonları.

Kullanılacağı yer ya da giysi türüne göre kreasyonlar: Plaj Kreasyonları, Gelinlik Kreasyonları, Ayakkabı Kreasyonları, Elbise Kreasyonları, İç Giyim Kreasyonları, Deri Ceket Kreasyonları.

Firma ya da tasarımcı ismi ile kategorilendirilen kreasyonlar: Zara Kreasyonları, Marc Jacobs Kreasyonları, Cacharel Kreasyonları, Nike Kreasyonları, Cemil İpekçi Kreasyonları.

Tekstil sektörü dışında kişisel bakım alanında yeni saç stillerinin tanıtımı açısından Saç Kreasyonları, porselen mutfak eşyalarında önder firmalardan biri olan Kütahya Porselen Kreasyonları, aksesuar alanında Kolye Kreasyonları, Çanta Kreasyonları da bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın