Kötü alışkanlıklardan nasıl uzak durulur?

Hayatımızı her zaman için tehdit edebilecek olan bazı zararlı alışkanlıklar vardır. Dönem dönem insanlar bazı kötü alışkanlıklar edinebilirler. Bu alışkanlıklardan kurtulmak o kadar da kolay değildir. Bu alışkanlıklardan en başta gelenler şunlardır: Alkollü içecekler kullanmak, uyuşturucu kullanmak, kumar oynamak, sigara kullanmak
Dinimiz bizden kötü işlerden kaçınmamızı emretmiştir. Dinimiz insanların mal, can, akıl güvenliğini korumayı her zaman ön planda tutmuştur. Bu unsurlar fert ve toplum açısından büyük bir öneme haizdir. İçki, içilmesi dinimizde haram kabul edilmiştir Alkol kullanan insanın bütün vücut fonksiyonları kontrol dışına çıkar: bu durum hem kendisine hem de başkalarına zarar vermesine sebep olur. Alkolden uzak olabilmek için iyi bir imana ya da inanca sahip olunması şarttır.kkk
Dini inancı tam olan ve ahlaki olarak iyi yetişmiş kişiler kötü alışkanlıklardan uzak durular Kötü alışkanlıkları edinen kişilerin çevrelerinden manevi destek almaları onların bu alışkanlıklardan bir an önce kurtulmalarına yardımcı olur.

Arkadaşlıklar konusunda yaptığımız doğru tercihler bizleri kötü alışkanlılardan koruyabilir. Hatalarını gördüğümüz kişileri gerektiğinde uyarmalı eğer bu hatalarında ısrarcı iseler onlardan uzak durmalıyız. Seçtiğimiz kişilerin herkes tarafından sevilen kişiler olmasına dikkat etmeliyiz.
İnsanlar çevresiyle bir bütün oluşturur .Bu açıdan çevre çok önemlidir. Her zaman için çevremizde iyi olanı aramalı ve yolda hep hareket etmeliyiz. Kötü olanı düzeltmeye çalışmalıyız.

Özellikle aileler çocuklarını yetiştirirken edep ve terbiye bakımından, onları en iyi şekilde yetiştirmeye gayret etmelidirler. Bu toplumun kötü alışkanlıklardan uzak durmasına katkı sağlar. Her aile kendi çocuğunu düzeltirse, iyi yetiştirirse, toplum o kadar temiz olur.
Zararlı alışkanlıkların hiç kimseye fayda sağlamadığını çevredeki kötü örneklerle herkese anlatmaya çalışarak, insanların bilinçlenmesini sağlamalıyız. Özellikle okullarda bu tip bilinçlendirme eğitimlerinin sık sık yapılması ve kötü alışkanlıklara sahip öğrenciler ile bire bir ilgilenilmesi fayda sağlayacaktır. Bazen kar-zarar hesabı yapmalıyız. Bu yaptığımız yanlışlıkları görmemizi sağlar.

Teknolojik gelişmelerin bazı olumsuz sonuçlarından biride bilindiği gibi çocuklarımızın olsun gençlerimizin olsun kötü alışkanlıklara bulaşmasına zemin hazırlamasıdır. Eğer teknoloji faydalı kullanılmaz ise büyük zararlara sebep olabilir. Gençlerin temiz zihinleri rahatlıkla kirletilebilir. Özellikle İnternet üzerinden yapılan alkol, sigara, uyuşturucu madde reklamları ve satışları gençlerin kötü alışkanlıklar kazanmasına sebep olmaktadır. Bu noktada ailelerin dikkatli olması ve sürekli çocukları kontrol altında tutması gerekir.

İnsanlaırn kötü alışkanlıklarına duyarsız kalmamak onlardan kurtulmalarına yardımcı olmak gerekir. Bu temiz bir toplum için zorunlu olan bir durumdur.
İnsanların kendi iradelerini kötü kokulu ve zarar verici alkol ve sigara gibi maddelere teslim etmemeleri gerekir. İradesi zayıf olan insanlar bu maddelere aşırı şekilde bağlanırlar. Ve bunları terk etmeleri onlar için imkansızdır. Bu yüzden daha ilk başta tedbir almak gerekir.
Gerek aile içinde gerekse okulda hem sigaranın zararları anlatılmalı ve çocukların sigaradan nefret etmeleri sağlanmalıdır. Aynı şey alkol içinde yapılmalı. Bu maddeleri kullandıkları takdirde ileride ne gibi hastalıklarla karşılaşabilecekleri öğretilmelidir.

Ayrıca gençlere bu zararlı alışkanlıkların iyi bir yuva kurup onu sürdürmenin önünde büyük bir engel olduğunu anlatmak gerekir. Kötü alışkanlıkları olan kişilerin mutlu bir yuvaya sahip olmaları imkansızdır. Yine kumar oynamanın bir çok ailenin dağılmasına sebep olduğu sık sık ifade edilmelidir. Özellikle iyi bir maneviyata sahip olmaları sağlanarak çocuklarımızı ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durmaları sağlanmalıdır.

2 thoughts on “Kötü alışkanlıklardan nasıl uzak durulur?

 • 02 Mart 2014 tarihinde, saat 20:58
  Permalink

  çok güzel çok ama çok teşekürlerrrrrrr :D::D:D çok işime yaradı bu olmasa 0 alıcaktım beni kurtardınız :D:D:D:D 😀 😀

  Yanıtla
  • 02 Mart 2014 tarihinde, saat 21:00
   Permalink

   ay şeyma çok doğru :D:D:D

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: