Kot yıpranmadan nasıl yıkanır?

kotGündelik giyimde rahatlığı ve dayanıklı kumaşı ile çoğu insanın vazgeçilmezleri arasında yerini alan kotlar, pantolonlarda, gömlek, mont ve şort gibi pek çok kıyafette kullanılan kumaşlardan birisidir. Giyimdeki rahatlığı kadar kot yıkamada basit bir işlem gibi görülse de, yıkama sırasında kotun rengini kaybetmemesi ve yıkama sırasında çekmemesi için küçük ama önemli aşamalara dikkat edilmesi gerekir.

Kotunuzu eskitmeden, rengini koruyarak yıkamanız için tavsiyeler

Yıkama sırasında sıcak sudan uzak durmalısınız. Kot kumaşlar için yıkamada en ideal sıcaklık 30- 40 derecedir. Yüksek sıcaklıkta olan su kullanıldığı takdirde, kotun rengini kaybetmesine ve yıkamada orantısız bir şekilde çekmesine neden olursunuz.

Yıkamadan sonra kurutucu kullanmamalısınız. Sıcak suyun verdiği etkiler kadar kurutucularda kot kumaşların renk değişimine neden olur ve kumaşa zarar verebilir.

Çamaşır suyu ya da çamaşır suyu içeren leke çıkarıcılarında kot kumaşlarda kullanmaması gerekir. Çamaşır suyu ile çamaşır suyu katkılı olan özel leke çıkarıcı ürünler, kot kumaşın renginin solmasına sebep olur. Bunun yanında eşit olmayan renk değişiklikleri ile kot giysinizi giyilmez hale getirebilir.

Yeni aldığınız kot giysileri her zaman ayrı ayrı yıkamaya dikkat edin. Yani mavi bir kot ile siyah bir kotu bir arada aynı anda yıkamayın. Renk transferi sayesinde kot kumaşlarda istenmeyen lekeler ve dalgalı bir görünümün oluşmasına sebep olabilir.

Bedeninize bol gelen kotlarınızı küçültmek amacıyla sıcak suda yıkama ya da kurutucu kullanma gibi bir yola başvurmayın. Bu işlemler nedeniyle kotunuz dengesiz bir şekilde çeker ve giysinizi bir daha kullanılamaz hale getirirsiniz. Bel kısmı dar gelen kotları esnetmek için, daha ıslakken kalıba alarak giysinizi esnetebilirsiniz. Bunu yapmak için dayanıklı kalın bir tahta ya da bunun için özel olarak satılan kalıpları kullanabilirsiniz.

Siyah ve koyu renkte olan kotlar, mavi tondaki kotlara göre daha fazla solar. Bu şekilde solmanın önüne geçmek için, yıkamada çamaşır makinesinin deterjan tarafına çeyrek ölçek tuz koyabilirsiniz. Bu işlemle kotta hem solmayı hem de kumaşın çekmesini önlersiniz.

Kot giysileri kuruturken mutlaka gölgede ve havadar bir yerde kurutun. Direkt olarak güneş ışığı kot kumaşın solmasına ve normalden daha fazla sertleşmesine neden olur.

Çamaşır makinesinde  kot nasıl yıkanmalıdır?

Makinenizi yıkama için düşük sıcaklıkta, hafif sıkma yapan ve hassas yıkama programına ayarlayın.

Kotun rengine uygun şekilde renkli ya da beyazlar için olan deterjan ile çeyrek ölçek tuzu ilave edin.

Yıkama bittikten sonra kotu bekletmeden makineden çıkarın.

Kotu bel kısmından asarak, gölge bir yerde kurumaya bırakın.

Bir Cevap Yazın