Kompliman nedir?

kompliman nedirÇoğunlukla “iltifat etmek” ile eşanlamlı kullanılan kompliman kelimesi, aslında insanın hoşuna giden tüm eylemleri kapsayan bir anlama sahiptir. Türk Dil Kurumu’na göre kompliman; “gönül okşayan, hoşa giden söz” anlamını taşır. İnsanların gönlüne hitap eden eylemlerin genel olarak bir kompliman olarak adlandırılması mümkündür. Ancak her insanın farklı bir birey olması ve beğenilerin de buna bağlı olarak değişmesi, kompliman olarak tanımlanan söz ve hareketlerin içeriğini de büyük oranda değiştirmektedir. Aslında doğrudan iletişimin konusu olan kompliman, toplumumuzda kadınların sürekli erkeklerden şikayet ettiği konuşmalardan da muhakkak geçen kelimelerdendir. Erkeklerin kendilerine güzel sözler söylemediğinden yani kompliman yapmadığından şikayet eden kadınlar, nezaket ve romantizm ile ilgili konuşmalarında kompliman kelimesini de kullanılır. Bu da kadınların algısında kompliman kavramının, romantizm ve incelikle birlikte anılmasına neden olur.

Erkekler çoğu zaman kompliman yapmayı karşı cinsi etkilemek için kullanılan bir yöntem olarak görür. Yeni tanışılan ya da tanışma girişiminde buluşulan bir kadını etkilemenin en kolay yolunun kompliman yapmak olduğunu düşünülmüştür. Romantik betimlemelerin yer aldığı şiirlerden kısa bölümler okumak ya da kadının güzelliğine doğadan örnekler vererek övgülerde bulunmak, erkeklerin kadınları etkilemek için kullandığı ve kompliman yapma “taktikleri” şeklinde isimlendirdiği eylemlerin başında yer alır. Aslında kompliman sadece kadınları değil, tüm insanları pozitif yönde etkileyen eylemler bütünüdür. Zira kadın ya da erkek fark etmeden her insan karşısındaki kişiden güzel sözler duymak, hoşuna iden davranışlarda bulunmasını ister.

Kompliman yapmak, her insan üzerinde olumlu etkilere neden olur. Çiftler arasındaki iletişim bozukluklarının iltifat konusunda her iki tarafın da yetersiz kalmasına neden olmakta ve sonuç olarak da ilişkinin zaman içinde rutin bir hale dönüşerek sevgi odaklı olmaktan çıkmasını sağlar. Evliliklerin birer alışkanlığa dönüşmesinin nedenleri arasında her zaman heyecanın azalması gösterilse de, bu heyecanın her zaman üst seviyede tutulmasında komplimanların ne kadar önemli olduğu göz ardı edilir. Kadın erkek fark etmeden çiftlerin birbirine güzel sözler söylemek için beklememesi ve bunu da çok zor bir uğraş olarak görmemesi, iletişim sorunlarının da aşılmasına yardımcı olacaktır. Yeri geldiğinde erkeğin eşine bir “eline sağlık” demesi dahi oldukça etkili ve en önemlisi karşı tarafı mutlu eden bir kompliman olabilir.

Herkes birlikte olduğu insanın kendisini hala çok beğenir olduğunu duymak ister. Bu sebepten ötürü “elbisen çok yakışmış ya da bugün çok güzel görünüyorsun” gibi oldukça basit cümleler dahi yeri geldiğinde son derece etkili komplimanlara dönüşebilir. İnsanın sevdiği kişiye kompliman yapması için illa da şiirsel cümleler kullanması gerekmez…

Bir Cevap Yazın