Komedi nedir?

komediOlayların, olguların ve insanların güldüren yanlarını ele alan tiyatro türüne “komedi” denir. Komedi ile ana amaç güldürmektir. Ancak, güldürmenin yanısıra yan amaçlar da komedi içinde barındırılır. Yan amaçlar ile kastedilen ise dikkat çekmek, düşündürmek, eleştirmek gibi hedeflerdir.

Eleştiri amacını taşıyan komedilere hiciv komedileri denir. Güldürmek amacı ile ele alınan konu aslında gündeme taşınarak eleştirilmek istenen bir konudur aynı zamanda. “Güldürürken düşündüren” tanımlaması bu tarz komediler için kullanılmaktadır.

Bazen bazı olayları gündeme etkili bir biçimde taşıyabilmenin, insanların konu ile yakından ilgilenmesini sağlayabilmenin, konuya dikkat çekebilmenin en popüler yolu o olayı bir komedinin ana teması haline getirmektir. Zira, gülmek insan sağlığı açısından en önemli eylemlerden biridir ve kan basıncının yükselmesi, damarların genişlemesi gibi etkiler ile kanlanan beyin de düşünsel fonksiyonlarını çok daha başarılı şekilde yerine getirebilmektedir.

Komedi içeriği taşıyan farklı türler, sahne ve gösteri dünyasında günümüzde yoğun şekilde yer almaktadır. Sinema filmleri, stand-up gösterileri, sit-com tabir edilen diziler gibi türler de komedinin farklı uygulanış şekilleridir.

Uygulanış şekli ne olursa olsun değişmeyen komedi türleri ise şu şekildedir:

  • Karakter komedisi: İnsanın komik yanlarını ele alır.
  • Töre komedisi: Toplumun komik yanlarını ele alır.
  • Entrika komedisi: Olayların komik yanlarını ele alır.

Bir Cevap Yazın