Koltuk yıkama nasıl ve neden yapılmalıdır?

koltuk yıkamaYaşam alanlarımızda kullandığımız koltuklar, zaman içerisinde tozlanır ve kirlenir. Kendi imkânlarımızla yıkayamadığımız, sadece silerek temizliğini yaptığımız koltuklarımızı, aslına bakarsak gerçekten temizlemiş olmuyoruz. Yüzeysel temizliğini yapıp, toz ve kiri iç kısımlarına hapsediyoruz. Koltukların temizliğini ancak bu hizmeti profesyonel olarak yapan firmalara yaptırabilirsek, gerçekten temizlendiğini görebiliriz.

Koltuk yıkama hizmeti veren firmalar, yeterli donanıma sahip oldukları için, evlerde koltuk yıkama hizmeti vermektedirler. Yani koltuklarınız hiçbir yere taşınmadan, yer değiştirmeden, hiçbir yere zarar vermeden hijyen bir şekilde yıkanmaktadır. Öncelikle, koltuklarınızı yıkamadan önce yapılacak uzman incelemesi ile hizmetin nasıl, hangi koşullarda verileceği belirlenecektir. Koltukların bulunduğu ortamda yıkanabilmesi için gereken hazırlıklar yapılacak, uygun zamanınızda, firma tarafından uzman ekipler ve makinalar gönderilecektir. Yıkama yapacak firma, öncelikle koltuk kumaşınıza uygun şampuan seçimi yapmalıdır. Koltuklarınızdaki tozlar ilk önce makinalar yardımı ile vakumlanarak çekilmelidir. Daha sonra koltuk yüzeyindeki lekeler, şampuanlı su ile iyice yumuşatılıp, fırçalanmalıdır. Bu işlem, yüzey üzerindeki kirler ve mikropların yok edilmesi için yapılır. Koltuk üzerinde halen çıkmamış lekeler bulunuyorsa, lekelerin cinsine uygun kimyasal ilaçların kullanılması ile lekesiz bir koltuğa kavuşmanız sağlanır. Son aşamada püskürtme ve emme sistemi ile çalışan teknolojik makinalarla, koltukların durulanması ve kurutulması işlemi yapılır. Bu işlem sonunda koltuklarınız kuru gibi çıksa da iyice kuruması için, yaklaşık olarak bir kaç saat kurumaya bırakılarak, kullanımınıza hazır hale getirilir. En iyi koltuk yıkama, bilinenin aksine kış aylarında yapılır. Yazın hava sıcak ve nemli olduğu için kuruma tam olarak gerçekleşmez ve bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Bu sebeple gün içerisinde bitecek olan bu temizlik işlemini, kışın yaptırmanız daha doğrudur.

Koltukların zaman içerisinde kirlenmesi ve lekelenmesinin önüne geçmek mümkün değildir. Evde uygulayacağımız yöntemlerle, kalıcı bir temizlik sağlamak ise, oldukça güçtür. Senede bir veya iki kez, koltuklarınızı yıkatmanızı, sağlık açısından özellikle tavsiye ediyoruz. Kendimizin, ailemizin ve konuklarımızın sağlığı ihmal edilemeyecek kadar değerlidir. Giysilerimizin yıkanmaya ihtiyacı olduğu kadar, koltuklarımızın da yıkanması ihtiyaçtan ötürüdür. Sağlığımıza yapacağımız en iyi yatırımlardan biri de, evimizdeki hijyen ortamı yaratmaktır. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın