Koç ailesinin geçmişi nasıldır?

Türkiye’nin en zengin ailelerinin başında gelen Koç ailesi’nin hangi noktalardan bu noktalara geldiğine değineceğiniz. Kısaca Koç ailesinin geçmişi hakkında bilgiler vereceğiz. Büyük bir topluluğu iş ve ekmek verip birçok sektörde var olmak ve 10 binlerce kişiye istihdam sağlamak alkışlanması gereken bir başarıdır. Amerika ve diğer ülkelerde böyle ailelerin sayısı çoktur. Ancak neden bizim ülkemizde bir elin parmaklarını geçmiyor? Bu sorunun cevabını milyarder iş adamlarının geçmişine baktığımızda görebiliriz.

Vehbi Koç 1926 yılında bir bakkal dükkanı ile ticaret hayatına başlar. 1938 yılında Koç Ticaret A.Ş. kurulur. Şirket büyür gelişir ve daha kurumsal bir yapı halini alır. 1963 yılında KOÇ Holding kurulur. Vehbi Koç Yönetim kurulu başkanı olmuştur. Holding Çatısı altında büyümeyi hızlandıran Vehbi Koç markasına yeni şirketler kazandırarak inorganik büyüme gösterir. Dış ticaret şirketleri açıp ihracata yönelen Holding daha da büyür. 1984 yılında 2. nesil kuşak idareye geçer. Rahmi Koç yönetimi devralır. Vehbi Koç ise Yönetim kurulunun Şeref Başkanı olarak görev yapar. Yeni atılımlara ve büyümeye devam eden şirket Halka arz çalışmaları yapar. Hisselerin bir kısmı satıldıktan sonra Koçbank bankası kurulur. Rahmi Koç döneminde Finansal hizmetler tek bir çatı altında toplanmıştır. (Koç Finansal Hizmetler adı ile)

Vehbi Koç 1996 tarihinde vefat etmiştir. Rahmi Koç şirket yönetimi ise 2003 yılında Merhum Mustafa Koç’a devretmiştir. Şirketin misyonu hiç değişmez 2005 yılında ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu ve Yapı Kredi Bankası Koç Holding bünyesine katılmıştır. Koç Holding bu gelişmeler ile dünyanın 341. en büyük şirketi olmuştur. Türkiye’nin en büyüğü olan şirket dünyada en beğenilen şirketlerden biri olmuştur.

koç holding marka

Aile şirketi olan Koç Holding bu denli başarısının en önemli sebebi 78 yıllık bir şirket olması yatıyor. Kurumsal temellere sağlam bir şekilde oturmuş olan Holding 3 kuşak tarafından başarılı bir şekilde yönetilmiştir. İnsanlar ölür ancak Holdingler baki kalır sözü Türkiye’de nadir uygulanabilen bir sistemdir. İş adamları belli bir başarı yakaladığında bunun devamlılığını sağlayamıyor. 2. nesil yönetimi devraldığında Holding bölünüyor daha da küçülüyor ve büyümesi imkansız hale geliyor.

Peki neden Koç Holding gibi asırlık şirketlerimizin sayısı azdır.

  • Millet olarak eksikliklerimizden biri vizyonumuzun olmaması ve rehavete kapılıp zevk ve eğlenceye düşkün olmamızdır.
  • Toplum olarak bencillik içimizdeki kötü özelliklerden biridir.
  • İş adamları iş hayatında başarılı olup özel hayatına maalesef dikkat etmiyor.
  • İş adamları çocuklarına gereken eğitimi veremiyor.
  • Mal mülk hırsı maalesef en büyük zaaflarımızdan biridir.

Rahmetli Vehbi Koç, torunu Mustafa Koç için şirkette çalışırken Rahmi Koç’un oğlu muamelesi görmemesi gerektiğini oğluna yazdığı mektupta bahsediyor. İşte 78 yıllık başarılı bir Holding bu yüzden ayakta ve büyüyerek ayakta kalmaya devam ediyor. 21 Ocak 2016 tarihinde vefat eden Mustafa Koç’u rahmetle anıyoruz. Bu ülkeye vermiş olduğu hizmetlerin karşılığını öteki alemde alması dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın