Klima havayı nasıl soğutur? Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Klima, 1902 yılında Willis H. Carrier tarafından tasarlanmış ve icat edilmiştir. 1920’li yıllarda şu an kullandığımız klimaların benzerleri, evlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Klima, bir ortamdan ısı çekmek yani sıcaklığı düşürmek için, soğutma çevrimini kullanan bir cihazdır. Ortamda bulunan fazla nemi almak ve ortama taze hava vermek için tasarlanmıştır. Çünkü havanın sıcak olması aslında bizi çok etkilemez, önemli olan havadaki nem miktarıdır. Aşırı nem, aşırı sıcaktan daha rahatsız edicidir. Örneğin, dış ortam sıcaklığı 40 derece, nem oranı da %15 civarında olursa bu havadan vücudumuz etkilenmez, ama hava sıcaklığı 30 derece, nem oranı da %70-80 civarında olursa, havayı çok sıcak hissederiz. Vücudumuz buna tepki vererek kendini soğutmaya, yani terlemeye başlar. Bu nedenle, klimanın soğutması tek başına bir şey ifade etmez. Ortamdaki nem oranını dengelemesi gereklidir. Bu işlemi yapan cihazlara klima, işlemin yapılmasına iklimlendirme denilmektedir. Klimalar, basınç altında tutulan sıvı haldeki akışkanın buharlaştırılması ve buhar halinden tekrar sıvı hale getirilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Kullanılan gaz, bir kompresör yardımı ile emilir ve sıkıştırılarak sıvılaştırılır. Bu işlem sırasında açığa çıkan ısı, fan yardımı ile dış ortama atılır. Sıvı hale gelen gaz, basıncın düşürülmesi sayesinde ortamdan ısı çekerek tekrar gaz haline getirilir. Bu işlem sırasında, ortamdan ısı çektiği için ortam sıcaklığını da düşürmüş olur. Kompresör tarafından tekrar emilim yapılarak bu işlem bir döngü olarak tekrar eder, böylelikle klima soğutma işlemine çalıştığı sürece devam eder. Klimalar Kondansör ( yoğuşturucu ), genişleme vanası ( kısılma vanası ), Evaporatör ( buharlaştırıcı ) ve Kompresör ( motor )’ün bir araya getirilmesiyle üretilmektedir.

Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle doğru kapasite tespiti yapılmalıdır. Alanın metrekaresine göre, seçilecek olan kapasite değeri üzerinden klima seçimi yapılmalıdır. Alanın metrekaresinin altında ya da üstündeki seçimlerde, klimanız hem fazla elektrik çekecek hem de çalışırken sorun ve arıza yaratacaktır. Klimayı alacağınız firmanın, bu kapasite ve keşif değerini ücretsiz yapması gerekmektedir. Klimanızın ‘’Cop’’ değeri, yani çektiği elektriğe karşı verdiği verimin yüksek olması gerekmektedir. Klimanızın elektrik değerlerini mutlaka sorunuz, eğer yeterli bütçeniz varsa inverter klima tercih ediniz. İnverter klimalar elektrik sarfiyatı açısından ekonomik çalışırlar. Sessiz çalışan rotary kompresöre sahip olan klimaları tercih ediniz ve ses debisini mutlaka sorunuz. Gece uyurken, yüksek sesle çalışan bir klima sizi rahatsız edecektir. Nem alma özelliği, hava temizleyici filtreler ve uyku modu gibi özelliklerin olmasını isteyiniz. Klimanızı aldığınız yerin, kendi montaj ekibinin olmasına dikkat ediniz ve klima takıldıktan sonra kullanma eğitimi isteyiniz.

 

Bir Cevap Yazın