Kırmızı biberin faydaları nelerdir?

kirmizi-biberKırmızı biber, taze ve kuru olarak iki şekilde de tüketilen ve sağlığı pek çok açıdan destekleyen doğal besin kaynaklarımızdan biridir. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Tam bir C vitamini deposu olup, P, K vitaminleri ile kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından da çok zengin bir gıdadır.

Limondan, yeşil biberden çok daha güçlü bir C vitamini kaynağı olan kırmızı biberin yakıcı, ısıtıcı, terletici, mikrop öldürücü ve ağrı kesici etkileri bulunmaktadır.

Yapısındaki capsaicin maddesiyle araştırmacıların ilgisini çeken ve birçok araştırmaya konu olan kırmızı biber, bu madde sayesinde hücrelerde tümör önleyici etki göstermekte ve kanser hücrelerini sağlıklı hücrelere zarar vermeden yok etmektedir. Güçlü bir kanser düşmanıdır.

Yüksek C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı biberin, vücudu genel olarak hastalıklara karşı dirençli kıldığı için düzenli tüketilmesinde fayda vardır.

Kırmızı biber;

–          Eklem iltihaplarına karşı rahatlatıcıdır. Eklemlerdeki iltihaplanmadan dolayı hissedilen ağrıda belirgin düzeyde azalma sağlar.

–          Damar tıkanıklığına ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

–          Kalp krizi geçirme riskini azaltır.

–          Kas ağrılarına ve yumuşak doku romatizmasına iyi gelir.

–          İştah açıcı etkisi olmakla birlikte metabolizmayı hızlandırdığından zayıflamaya yardımcıdır.

–          Vücudun yağ yakmasını sağlar.

–          Sindirim sistemini rahatlatır.

–          Gaz şikayetini giderir.

–          İdrar söktürücüdür.

–          Endorfin hormonunun salgılanmasını artırdığı için mutluluk verir.

–          Cinsel gücü artırır.

–          Sinirleri yatıştırır.

Yağ yakıcı özelliği nedeniyle kırmızı biber selülit problemini çözmek üzere doğal maske olarak da kullanılmaktadır.

Bunun için 3 adet acı kırmızı biber haşlandıktan sonra ezilip püre haline getirilmekte ve bir çay kaşığı deniz tuzu ile karıştırıldıktan sonra selülitli bölgeye 10 dakika masaj yapılarak uygulanmaktadır. Masajdan sonra 10 dakika daha bekletilen maske toplamda 20 dakika sonunda ılık suyla yıkanarak temizlenmektedir.

Selülit yoğunluğuna göre kırmızı biber maskesi haftada bir veya iki kere uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın