Kireçlenme nedir, belirtileri nelerdir?

kireçlenmeKireçlenme, eklemlerde kemik uçlarını örten kıkırdak dokunun zaman içerisinde hasar görmesiyle oluşan, bunun sonucunda eklem ağrılarına, eklem tutulmalarına yol açan bir eklem hastalığıdır. Osteoartrit, osteoartroz, artroz gibi isimlerle anılan, nadiren gençleri etkilese de, genellikle 65 yaş üzeri kişilerde görülen bir hastalıktır. Hastalığın sebepleri, aşırı kilolu olmak, eklem sinirlerinin hasar görmesi, yaralanma, romatizmal rahatsızlıklar ve kalıtımsal problemler olabilir. Yaşın ilerlemesiyle risk faktörü artan hastalıkta,  ilerleyen dönemde oluşan eklem ağrıları, herkes için çekilmez bir durum alır. Hastalık, hangi eklemde kıkırdak doku hasarı varsa, o bölgeyi etkisine alır. Kıkırdak doku eklemlerin daha rahat hareket etmesini sağlar. Kıkırdak hasar görürse eklemler birbirine sürteceği için, kireçlenme oluşur. Kadınlar ve erkekler romatizma hastalığı konusunda eşit risk taşır.

Kireçlenme belirtileri aşağıdaki şekillerde görülür,

Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra, yapılan hareketlerde ağrı hissedilmesi. Özellikle sabahları hareketlerde kısıtlanma. Devamlı hareket halinde olanlarda eklemlerde ağrı oluşması. Kireçlenme el, ayak, kalça bel, sırt nereyi tutmuşsa şiddetli ağrılar ve şekil bozukluğu yapar. Eklemlerde şişlik (sıvı toplanması) oluşur. Hareket bozuklukları gözlenir.

Yukarıdaki belirtilerin olması durumunda, doktorun tanıyı koyması zor olmayacaktır. Ağrılar ve şiş eklemler eklem kireçlenmesi teşhisini gösterse de, tamamlayıcı tetkiklerle doğrulama yapılması gerekir. Röntgen,  MR, tomografi kireçlenme teşhisini doğrulayacaktır. Kireçlenme tedavisi, rahatsızlığın sebebine bağlı olarak, size özel yapılacaktır.  Fizyoterapistler eşliğinde, hafif egzersiz programı, kilo kontrolü ile tedaviniz, size en yararlı olacak şekilde yapılacaktır. Kullanılacak ilaçlarla da hastaların eklemlerindeki hareketlerinde rahatlama sağlanabilir. Eklem içine enjekte edilen kayganlaştırıcı sıvı kullanımı, son zamanlarda sıkça yapılan bir uygulama olup, hastaların rahatladığı görülmüştür. Eklem üzerine yapılacak sıcak kompres, ağrının hafiflemesine, soğuk kompres ise şişliklerin inmesine neden olacaktır. İyi bir dinlenme, ağrının dindirilmesi için oldukça yararlıdır. Eğer bütün bu tedavilerle, iyileşme sağlanamazsa ameliyat düşünülebilir.

Kireçlenme vücudun her yerini de tutabilir. Çınar yaprağını suda kaynatarak içmek, beyin hariç tüm kireçlenme vakalarında yararlı olabilecek alternatif tıp önerisidir. Belirtilerden kendinizde de olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka doktor kontrolüne gitmenizi öneririz. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın