Kilo nasıl verilir?

İlkbahara girerken sık sık kilo verme konusunu gazetelerde ve televizyonlarda görmeye başlayacağız. Özellikle kilolar bayanların korkulu rüyasıdır. Ancak kilo vermek çokta kolay başarılabilecek bir durum değildir. Kilo alma durumu kişinde kişiye farklılık gösterebiliyor. Bu sebepledir ki çok farklı diyetler uygulanmaktadır.
Bazı diyetisyenler kilo vermek için suyu ön plana çıkarmaktadırlar. Günlük en az 2-3 litre su içilmesini tavsiye ederler. Yeterli düzeyde su tüketmek vücudumuzu temizlemeye yarayacaktır. Eğer vücut temizlenirse metabolizmamız daha hızlı çalışacaktır. Böylece metabolizma kilo vermeye hazır duruma gelir. Yetişkinlerde su vücudun toplamda yüzde 55-60’ını meydana getirir. Kanımızın % 90′ ı, kasların yüzde % 75′ i, kemiklerin yüzde % 25′ i ve hatta yağların enerji için depolandığı dokunun dahi yüzde % 10 ila 30′ u sudan meydana gelmektedir. Bu yüzden besinleri alırken yeterli düzeyde su içilmelidir.kk

Kilo vermek için bazen tutarsız yollara başvurmaktayız. Bazı insanlar o kadar ileri gidiyor ki kendisini yemekten içmekten tamamen mahrum bırakıyor.
Bazı diyetisyenler günü 6 parçaya bölerek beslenmeyi bu şekilde planlamaktadırlar. Bu bölümlerde vücudun ihtiyaç duyduğu kadar besin tüketmeye dikkat edilmeli, yağ ve şeker içeriği yüksek ikramları geri çevirmekten kaçınmayın. Yemeklerde kullanılan yağ, tuz ve şekerde ölçülü olunmasına özen gösterilmeli.
Vücudumuzun gerek yağ ve gerekse kas dengesini sağlamada doğru ve düzenli beslenmenin yanı sıra fiziksel etkinliklerde çok önemlidir. İnsanlar bir fiziksel aktivite seçmeli ve bunu uygulamayı alışkanlık haline getirmelidir. Tembelliği bırakıp sürekli hareket halinde olmaya çalışılmalıdır. Asansör yerine merdivenler kullanılmalıdır. İş yeriniz yürüme mesafesinde ise yolunuzu uzatın. Haftanın belirli günleri için spor aktivitelerini planlayıp gerçekleştirin. Hatta grupça bazı etkinlikler planlayınız. Kısaca hareketsiz yaşama son vermek gerekiyor.

Bazı kişiler diyet yapmadan yine kilo vermeyi başarmaktadırlar. Çünkü düzenli ve doğru bir beslenme tercihi ile kilo vermek imkansız değil. Bazen abur cuburdan kaçınmak bile yeterli olabilmektedir. Ancak herkesin metabolizması farklı olduğundan kesinlikle herkes için başarı söz konusu olamaz. Vücudun harcadığı enerji miktarından daha az kalori alınırsa yine başarılı olunabilir. Bu tarz beslenmede su yine vazgeçilmez bir unsurdur.
Yavaş yemek yemek yine kilo vermek için kullanılacak bir yöntemdir. Eğer hızlı bir şekilde yemek yenirse tokluk hissi beyne daha geç ulaşır. Bu sebepten daha fazla yemek yemek durumunda kalırsınız. Kahvaltının hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerekir. Kahvaltı insana dinçlik kazandırır.

Kalori ve yağ bakımından zengin yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Akşam yemeği mümkün olduğunca erken saatlerde yenmelidir. Böylece uyku saatine kadar gerek tüketim yapılmış olur. Eğer yemekten sonra hemen uyumayı denersek bu yiyecekler bize kilo olarak geri döner.
Bazen mide dosyada gözümüz doymaz. Bu sebeple kimi uzmanlar küçük tabakların kullanılmasının faydalı olacağı ifade etmektedir. Büyük tabak kullanılırsa ihtiyaç duyulmadığı halde tabaktaki yemekler bitirilmeye çalışılır. Böylece istenmeden de olsa kilo alınır.
Uzmanlar atıştırmalık olarak tabir ettikleri ara öğünlerin kilo vermede faydalı olacağını belirtiyorlar. Bu ara öğünlerde elma yemek gibi basit tüketimler yapılır. Böylece ana öğünlerde tıka basa beslenmenin önüne geçilmiş olur.

Ancak b yöntemlere rağmen hala kilo almaya devam ediliyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalı ve doktor kontrolünde kilo verilmeye çalışılmalıdır. Hiçbir zaman sağlıklı beslenmekten vazgeçilmemelidir.

Bir Cevap Yazın