Kendi markanızı kurmanızda franchise’ın etkisi nedir?

franchise

Günümüzde markalar, büyüme stratejisi gereği daha fazla kurumsallaşıp daha çok şube açmaya çalışıyorlar. Şube sayısını artırırken yatırımcılardan destek alıyorlar ve elde edilen kazanca ortak oluyorlar. Franchise sistemi dediğimiz bu olayı detaylı olarak inceleyelim. Franchise sisteminde marka, yeni bir şube açarken yatırımcıların kendi işletmesini yönetmesini istiyor. Bunun karşılığında yatırımcının karından bir miktar yüzde ve şubeyi açarken markanın isim hakkının parasını alıyor. Hem yatırımcı marka olmuş bir işletmenin sahibi oluyor hem de markanın kendisi kazanıyor. Bu sistemin Türkçe anlamı bayilik sistemidir. Önceden bir marka oluşturmak istiyorsanız sadece bir yerde işletmeniz olmalıydı. İnsanlar uzaklardan kalkıp gelip sizin ürün veya hizmetiniz için yol katetmesi gerekiyordu. Yani bunun anlamı markanızın eşsiz ve benzersiz olmasıdır. Bu şekilde işletmenizde sayısız müşterileriniz olacaktır. Fakat yurt dışındaki büyük markaların hızlıca yayılması onların çok büyümesine ve cirolarının tavan yapmasını sağlıyordu. Baybars Altuntaş gibi girişimciler bu fırsatı kaçırmadılar. Kurulan dernekler ile bayilik sisteminin tanıtımı yapıldı. Birçok marka bu sistem ile cirolarını artırdı.

Aslında karlı bir alışveriş gibi düşünülebilir ancak iyi bir girişimci için bayi sahibi olmak ilerideki hedefleri için yeterli gelmiyor. İyi bir girişimcinin asıl hedefi kendi markasını veya işletmesini kurmaktır. Çünkü büyümeniz markanın büyümesiyle sınırlıdır. Siz işletmenizde ekstra bir faaliyet gerçekleştiremiyorsunuz.  Markanın bütün şubelerinde aynı hizmet ve ürünler bulunuyor. Müşteriye farklı bir ürün sunayım, fiyat avantajları sağlayayım ya da kampanya yapayım gibi yenilikçi düşüncelerinizi bayilik sisteminde gerçekleştiremiyorsunuz.

Sizlere tavsiyemiz önce girmek istediğiniz sektöre karar verin daha sonra o sektördeki franchise veren şirketleri inceleyin. Size uygun olan şirketin bayiliğini alarak işe başlayın. Kısa sürede açtığınız işletmede sistemin nasıl işlediğini göreceksiniz. Sektörde bu şekilde tecrübe sahibi olduktan sonra artık yenilikçi düşüncelerinizi ortaya koyarak kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Bayilik sistemi ülkemizde de yaygınlaştı. AVM’lerde bir sürü yeni markanın olduğunu görüyoruz. Yemek katında bulunan Green Salads iyi bir girişimcilik örneğidir. Tavuk ve fast food dükkanları fazlaca açılmıştır. Bu sektörde rekabet varken salatayı da menüye kattı ve farklılığını ortaya koydu. Şu an İstanbul’da 10 tane şubeye ulaştı. Marka sahibini tebrik ediyoruz.

talhacolak

r10 da yazar tecrubeli makale yazari

Bir Cevap Yazın