Kenan Işık kimdir?

kenan ışıkKenan Işık Malatya’da 1 Ocak 1947 tarihinde doğmuştur. Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirmiş, on yedi yaşında Ankara Meydan Sahnesi’nde profesyonel tiyatro yapmaya başlamıştır. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü mezunudur. 1973 yılında dışarıdan sınavlara girip “Devlet Tiyatrosu” sanatçısı olmuş ve bu kurumda oldukça uzun yıllar oyunculuk, yönetmenlik ve oyun yazarı olarak görev yapmıştır. 1996 yılında İstanbul Şehir Tiyatrolarına Genel Sanat Yönetmeni olarak atanmış ve 2000 yılında Devlet Tiyatroları’ndan emekli olmuştur.

ABD, Almanya ve Polonya gibi ülkelerde tiyatro hakkında bazı araştırmalar yapmıştır. Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve Türk Oyun Yazarları Derneği’nde yönetim kurulu üyelikleri yapmıştır. Ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde kültür ve sanat üzerine yazdığı yazıların yanında, Yeni Yüzyıl, Yeni Bin Yıl ve Akşam gazetelerinde de köşe yazarlığı görevinden bulunmuştur. Bunun yanında çeşitli kitaplarda kültür ve sanat üzerine bölümler yazmıştır. Çeşitli ulusal ve uluslararası konferansta, toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak görev almıştır. Kenan Işık 2002- 2005 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Kenan Işık Beril Işık’la evlidir. Bu evlilikten Ahmet ve Mehmet adında iki çocuğu bulunmaktadır.

Profesyonel tiyatro yaşamında ise yüze yakın oyunda yazar ve yönetmen ya da oyuncu olarak yer almıştır. Kenan Işık aşağıdaki oyunların yazarıdır.

  • Behçet Bey’in Fötr Şapkası
  • Bebek Uykusu
  • Olmayan Kadın
  • Aşk Hastası
  • Keloğlan ve Zülfüsarı ( adlı çocuk oyunu)

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur”, Karen Blixen’in “Ölümsüz Öykü” adlı eserlerini ve Turhan Selçuk’un “Abdülcanbaz” adındaki çizgi romanını oyunlaştırarak sahneye koymuştur.

Bebek Uykusu ve Olmayan Kadın oyunlarıyla Kültür Bakanlığı en iyi oyun yazarı ödülünü, Behçet Bey’in Fötr Şapkası ile İş Bankası oyun yarışmasını kazanmış, Keloğlan ve Zülfüsarı adlı oyunla TBMM çocuk oyunları yarışmasından mansiyon ödülünü, Olmayan Kadın eseriyle Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avrupa Ödülünü kazanmıştır. Huzur ise Türk Yazarlar Birliği ”nin en iyi uyarlaması ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu en iyi oyun ödülünü almıştır.

Oyun yazarlığının yanında yönetmen olarak da çok sayıda ödüle layık görülen Kenan Işık, iki defa Kültür Bakanlığı en iyi yönetmen ödülünü, Ulvi Uraz en iyi yönetmen ödülünü, iki defa İsmet Kuntay en iyi yönetmen ödülünü, Oyun Yazarları Derneği en iyi yönetmen ödülünü, Makedonya Festivali’nde jüri özel ödülü, Nazım Hikmet’in İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu oyunuyla Türkiye Eleştirmenler Birliği ödülünü, Avni Dilligil en iyi yönetmen ve Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz oyunuyla Avni Dilligil en başarılı prodüksiyon ödüllerini kazanmıştır.

Bunun yanında TV çalışmaları ile çeşitli üniversitelerden, medya organları ve dernekler tarafından verilmiş olan otuzdan fazla ödülü vardır. Araf Yazıları, Geçti Gitti Kirpiklerimin Arasından, Uyarlama Oyunları ve Tiyatro Oyunları adında kitapları ve şiir kaseti bulunmaktadır.

Kenan Işık 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığında müşavir olarak görev almıştır. 2008 yılında bu görevinden kendi isteğiyle ayrılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sanat Danışmanlığı ve ATV’de İcra Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmüştür.

Tanınmış tiyatrocu ve sunucu olan Kenan Işık, 21 Mart 2014 günü beyin kanaması geçirmiştir. Kenan Işık başarılı bir beyin ameliyatından sonra yoğun bakım servisine alınmıştır. Devlet Tiyatroları Yönetmeni, İ.B.B. Şehir Tiyatroları eski genel sanat yönetmeni ve ATV televizyon kanalında Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışma programının sunucusu olan Kenan Işık, Beşiktaş Balmumcudaki Polat Renaissance Bosphorus Otel’in fitness salonunda yaptığı spordan sonra otelin saunasına girmiş. Saunadan çıkışta kendimi iyi hissetmiyorum deyip fenalaşarak yere düşmüştür. Şiddetli çarpmanın etkisiyle kafa travması geçiren Işık, kaldırıldığı Amerikan Hastanesi’nde hemen ameliyata alınmıştır. 21 Mart 2014 günü ameliyata alınan Kenan ışık yaklaşık 3,5 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakım ünitesine alınmıştır.

Bir Cevap Yazın