Kemoterapi saçları döker mi?

Kemoterapi gören kanser hastalarında kullanılan ilacın türüne göre saç dökülmesi büyük oranda görülür. Bu duruma önceden hazırlıklı olmak ve kendini psikolojik açıdan hazırlamak, hem hastalığın tedavisinin olumlu sonuçlanması hem de kemoterapiye bağlı saç dökülmelerinin azalması açısından son derece mühimdir. Önem olan saç dökülmesinin geçici bir süre için olacağını ve ilerleyen günlerde saçların tekrar çıkacağını unutmamaktır. Özellikle kadınlar için saçlar, dış görünüm üzerinde oldukça önemlidir. Kemoterapi tedavisi görecek kadınların önce uzman bir hekime danışarak, bu durumun üstesinden nasıl gelebileceğini öğrenmesinde fayda vardır.

Kemoterapide kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine daha az sebep olurken, bazılarının saç dökme özelliği daha fazladır. Hastalığın tedavisinde hangi ilacın kullanılacağı; hastalığın türüne ve evresine göre değişmektedir. Saçlarınızın dökülmesini azaltmak için ilacın vücudunuzda bıraktığı toksin etkileri azaltmanız gerekmektedir. İlacın içinde bulunan kimyasal toksinleri vücuttan atmanın en iyi yolu da, bol miktarda su içmektir. Hastanın günde en az 2 litre su içmesi durumunda saç dökülmesi de doğru orantılı olarak azalacaktır. Kemoterapi tedavisine bağlı olarak dökülen saçların, tedavi sonrası tekrar çıkma hızı da su tüketimi ile muazzam derecede alakalıdır.

Saç dökülmesini önleyen ilaçlar, şuan itibarıyla dünya genelinde hala test aşamasındadır. Kemoterapi tedavisi gören hastaların saç dökülmelerini önlediği söylenen piyasadaki bazı ilaçların, aslında yapılan araştırmalara göre herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur. Bu tip ilaçların kesin sonuç yaratacağına inanarak satın almayın ve kullanmadan önce tedaviniz üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığını doktorunuza mutlaka tedavinizi yapan hekime sorun. İçerdiği kimyasallar yüzünden kemoterapi tedavinizi olumsuz etkileyecek ya da  kullandığınız ilaçlarla tepkimeye girerek vücut direncinizin azalmasına neden olacak saç dökülmesi önlediğini iddia eden  ilaçlar, faydanın ötesinde size geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

Kanser tedavilerinde kullanılan ilaçlar kadar yüksek moralinde çok önemli olduğu yapılan son araştırmalarla  kanıtlanmıştır. Saçlarınızın dökülmesi üzerinde çok durmayın ve bu durumun geçici olduğunu kendinize tekrarlayın.  Moralinizi yüksek tutarak hastalığınızı yenmek her şeyden önce gelmektedir unutmayın. Placebo tedavi yöntemleri uygulanan hastaların saçlarınındaki dökülme oranının önemli derecede azaldığı, yapılan deneyler ile kanıtlanmıştır.

Bir Cevap Yazın