Keçiboynuzu pekmezi akciğer kanserini önler mi?

pekmezKeçiboynuzu pekmezi doğanın insanlara sunduğu mucize ürünlerden olan keçiboynuzundan üretilmektedir. Akciğer hastalıklarından, astıma kadar iyi gelen ve sigara bağımlısı kişileri rahatlatmasının yanı sıra içeriğinde olan yüksek orandaki kalsiyumla vücuda enerji ve kuvvet verdiği bilinen keçiboynuzunun tüketilme şekilleri arasında keçiboynuzu pekmezi bulunmaktadır. Sütün içerdiği kalsiyumdan üç kat daha fazla kalsiyuma sahiptir. Ayrıca bünyesinde bulunan E vitamini ile kemik erimesi, kansızlık, grip ve öksürüğe iyi gelmesinin yanında göğsü yumuşatıcı, alerjik astım ve nefes darlığı gibi rahatsızlıkları olanlar için tam bir şifa kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde olan yüksek oranda ham selülozun tesiriyle birlikte gastrit ve bağırsak hastalıklarına karşıda oldukça yararlı etkileri vardır. Sindirim sisteminde olan gazların dışarıya atılmasına faydalıdır ve mide şişkinliğinin giderilmesine karşı etkisi vardır. Bağırsak parazitleri diye adlandırılmış tenya, solucan gibi zararlıları temizleyerek, mideye güç verir.

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları

  • Yüksek oranda içeriğinde olan zengin vitamin ve mineraller sayesinde ağız sağlığında, diş eti hastalıklarında ve dişler üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunur.
  • İçeriğinde olan zengin mineraller ve doğal şekerler, yüksek orandaki çinko ve A, B, B2, B3 ve D gibi çeşitli vitaminlerin etkisiyle doğal yollardan sağlanan sağlıklı kuvvet veren bir besin kaynağıdır.
  • Her sabah bal ya da reçelin yerine tüketebilecek keçiboynuzu pekmezi marketlerden ve aktarlardan doğal yolla hazırlanmış ve paketlenmiş olarak temin edilebilir. Keçiboynuzu pekmezi çikolatayı anımsatan lezzetiyle de tüketilmesi bir hayli zevkli olacaktır.
  • Düzenli şekilde akşam ve sabah olmak üzere birer tatlı kaşığı yenilebilecek keçiboynuzu pekmezi, anavatanı olarak tanınan harnup yöresinde asırlar öncesinden itibaren hazırlanan tatlıların genelinde çoğunlukla şeker olarak kullanılmıştır. Ancak günümüzde beyaz şeker bu geleneği ortadan kaldırıp, doğal ve sağlıklı beslenme şekli yok edilmiştir.
  • Kortizon kullanımının kaçınılmaz olduğu, alerjik olarak seyreden nefes darlığı ile mücadele edenler ve yılın belli dönemlerinde örneğin ilkbahar ve sonbahar gibi dönemlerde öksürüklerin kriz derecesine geldiğinden yakınan pek çok kişinin keçiboynuzu pekmezini tüketmeye başladıktan birkaç gün içinde öksürük nöbetlerinin azaldığı ve rahatladığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Ayrıca guatr hastalığı nedeniyle nefes darlığı çekenlerde, iyi sonuçlar elde edildiği belirtilmiştir.
  • Keçiboynuzu pekmezi toplumdaki tüm insanların kâbusu olan akciğer kanserinin önlenmesinde, yüzde doksan kadar önleme etkisine sahiptir. Bu sigara kullanan kişilerde akciğer kanseri risk oranının oldukça kuvvetli olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Keçiboynuzunun içeriğinde olan bu doğal koruyucu özellikle, Allah’ın insanlara büyük bir lütfudur.
  • Keçiboynuzu içeriğinde kolesterol olmadığından, bu iyi bir avantajdır. İçeriğinde kafein, theobromine olmadığı için yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerinde rahatlıkla tüketebileceği bir besin kaynağıdır. Ayrıca bünyesinde yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içerir. Bu özelliği nedeniyle osteoporoz hastalığı olan kişilerin kalsiyum ihtiyaçlarını gideren doğal bir destekleyicidir.
  • Keçiboynuzu pekmezi içinde yaşanılan ortamlarda istemeyerek maruz kalınan elektro manyetik kirliliğin sonucunda vücuda yerleşen radyasyonun dışarı atılmasında yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Keçiboynuzu pekmezinin büyük küçük herkes tarafından tüketilmesi ve ihtiyacı olan  günlük vitamin desteğini alması gerekir.

Bir Cevap Yazın