Keçi sütü anne sütünün yerini tutabilir mi?

keçi sütüKeçi sütü anne sütünün besleyici özelliklerine sahip olan bir süttür. Yeni doğan bir bebeğin anne sütüyle beslendiği zaman, doğumdaki ağırlığının 2 katına çıkabilmesi için yaklaşık 180 gün geçer. Keçi yavrularında ise bu süre sadece 19 gün sürer. Bunun nedeni anne sütünde bulunan proteinin % 1,6, keçi sütünde olan proteini oranının ise % 4,3 olması yüzündendir. Besin maddelerinin içinden hiç birisi tek başına bir kişiyi beslemeye yeterli değildir. Fakat yeni doğan bir bebek bir şekilde anne sütü alamıyorsa, keçi sütü sayesinde ihtiyacı olan besin maddelerini bundan alabilir. Keçi sütünün kendine has üstün özellikleri ele alındığında;

Keçi sütünün hazmı oldukça kolaydır

Keçi sütü normalde doğal homojenize bir yapıya sahiptir. İçeriğinde olan yağ miktarı, inek sütünde olduğu gibi topaklanıp sütün üstünde birikim yapmaz. Yağ zerreciklerindeki kürecik çapı keçi sütünün 1 mikron, inek sütünün ise 17-18 mikron kadar olur. Bu sebeple midede yumuşak bir pıhtı oluşumuna sebep olur. Midesi hassas ve zayıf olanlar açısından, keçi sütünün sindirimi kolay olur. Özellikle prematüre doğmuş olan bebeklerin beslenmesi sırasında ve koroner hastalıkların tedavi edilmesinde bu sütün önemi fazladır. İçeriğinde bulunan yağın % 99 kadarı trigliseritlerden meydana gelir. Sütte kısa zincirli yağ asitlerin olması yüzünden, daha sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş olan bebeklerin beslenmesinde oldukça önemli bir yere sahip olur. Bu nedenle keçi sütü bebek mamalarının yapımında kullanılmak için en uygun süttür. İçerinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri inek sütünün içeriğinden daha fazladır. Mide asidini nötralize ederek, bebeklerin beslenmesinde rahatlıkla kullanılabilir. İçeriğindeki süt yağı, protein, vitaminler ve minerallerle bebeklerin büyümesine, doğada yalnızca sütün içeriğinde bulunan laktoz (süt şekeri) sayesinde bebeklerde beyin ve sinir hücrelerinin yeterli oranda gelişmesine katkısı vardır.

Keçi sütünde alerji yapma oranı oldukça düşüktür

Keçi sütü içeriği itibarıyla anne sütüne en yakın olan bir süttür. Sütün içinde alerjiye sebep olabilecek proteinler düşük miktarlarda ya da hiç bulunmaz. İçeriğinde olan protein inek sütü gibi olsa da, proteini oluşturan elemanların miktarları bu sütte daha farklı orandadır. Alfa s-1 kazein süt proteini alerjiye neden olan bir etkendir. Bu oran inek sütüne göre oldukça düşüktür. Bebeklerde en fazla 2-24 haftaların arasında olan ve tehlikeli sayılan burun akıntısı, kusma ve ishal olması, hırıltılı nefes alma, ciltteki kızarıklık, egzama, kabarıklıkların oluşma sebebi genellikle inek sütünde olan alerjik etkiler yüzündendir. Bu etkenler bebeklerde olan ani ölümlerin en az üçte bir oranını oluşturmaktadır. Bu belirtiler olduğu zaman, bebeklerin mutlaka keçi sütüyle beslenmesi gerekir. İnek sütündeki alerjik etki, bir aydan küçük bebeklerde ve gıda alerjilerinin içinde % 12,6 gibi bir oranı oluşturur. İnek sütünün yerine keçi sütünün kullanılması bu etkilerin % 40-50 oranında azaltır. Bebeklerin beslenmesi sırasında anafilaktik şok gibi sorunların önlenmesi için, keçi sütüyle üretilmiş olan mamaların tercih edilmesi gerekir.

Keçi sütünde anne sütünden 4 kat fazla kalsiyum bulunur

Anne sütünün 100 gramında 32 mg kalsiyum, inek sütünün içinde 119 mg, keçi sütünün içinde ise 134 mg kalsiyum bulunur. Bu sebeple diş ve kemik gelişimi için keçi sütü daha faydalıdır. Keçi sütü içinde C vitamininin dışında tüm vitaminler bulunmaktadır. Keçi sütü B1, B2 ve fosfor açısından çok zengindir. Bu yüzden kırmızı et ve balık tüketimi yeterli olmayan kişilere de faydalı olur. İçinde olan magnezyum, A vitamini, selenyum ve fosfor oranı ise, anne sütüne oldukça yakındır. Keçi sütüyle beslenmiş çocukların, inek sütüyle beslenmiş olanlara göre daha fazla kemik yoğunluğunun olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir.

Keçi sütünün faydaları nedir?

 • Sütteki yağ molekülleri küçük ve proteinin oluşturduğu pıhtı yumuşak olduğundan, sindirimi daha kolay olur. Bu yüzden bebeklerin beslenmesinde ve hastalarda ayrı bir önemi vardır.
 • Stres ve gerginlik gibi nedenlerin oluşturduğu hazımsızlık ve kabızlık sorunlarında yararlı olur.
 • İlaç kullanılması gerektiren hazımsızlık ve peptik ülserin tedavi edilmesinde, yapısında olan buffer özelliği yararlıdır
 • Fosfat içeriğiyle, yeterince et ve balık tüketmeyenler için faydalı olur.
 • Alerjik etkisi bulunmamaktadır.
 • Bebeklere sulandırılıp verildiğinde, inek sütünden daha faydalı olur.
 • Düzenli olarak tüketilirse astım, egzama, varis ve sindirim sorunlarında fayda sağlar.
 • İçeriğinde diğer sütlere göre daha az miktarda organizma bulunmaktadır.
 • Vücutta iltihaplanmayı önleyici yağ asitleri içerir.
 • Gece olan öksürüğü kesici, el, yüz ve cinsel organdaki egzamaları yok edici özelliği vardır.
 • Kanser hastalarına bu sütü içmeleri tavsiye edilir.
 • Alkali ya da asit zehirlenmesi olduğunda keçi sütünün tüketilmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın