Kayısı diyeti nasıl yapılır?

kayısı diyetiYapılan diyetlerde her zaman yer alan bir yiyecek olan kuru kayısı, hem diyetler yapılırken kan şekerinin ani düşmesine yardımcı olur, hem de diyet yapılırken kişinin sağlıklı beslenmesine etken olur. 1-2 tane kayısı tüketip kan şekeri düzene sokulabilir. Bu nedenle kişinin pasta, şekerleme ve çikolata gibi tatlı gıdalara karşı iştahı rahat bastırılmış olur. Bu yüzden vücudun ihtiyacı olan çeşitli mineral ve vitaminler alınmış olur. Diyet sırasında tüketilen kayısı aynı zamanda bağırsakların çalışmasına yardımcı olacağından, kilo vermek daha bkolay bir hale gelir.

Kayısının faydaları nedir?

İçeriğinde bulunan A.B ve C vitaminleri, bol miktardaki şeker, protein ve madensel tuzlar sayesinde kayısı, beynin çalışmasını düzene sokmakta ve insanlarda stresin azalmasına yardımcı olur. Kemiklerin daha sağlam bir duruma gelmesini sağlayan kayısı, ayrıca karaciğerin tamir edilmesini de sağlar. Kansızlık sorunu olanlarda, kan yapımını sağlayan kayısı özellikle tavsiye edilmektedir. Mide ülserini tedavi etmeye ve etkisini azaltmaya yardımcı olur. Üreme sistemleri içinde faydalı olan kayısı, isanlarda kansere karşı koruyucu bir besindir. Böbrek taşı oluşumunu azaltan, dişlerin güçlenmesini sağlayan özellikleri vardır. Ayrıca kalp kaslarının güçlenmesi, kalbin daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Potasyum yönünden zengin olan kayısı, karoten içeriğini de sahiptir. Hazımsızlığa iyi gelen, aç karnına tüketildiğinde sindirim sistemini güne hazırlayan ve cildi güzelleştiren etkileri vardır. En önemlisi tüketildiğinde tokluk hissi verdiğinden, diyetlerde özellikle tercih edilmektedir.

Kayısı diyetinde neler tüketilir?

Kayısı diyet sırasında taze ve kuru olarak tüketilebilir. Kuru kayısı her mevsimde olduğundan, her dönem yapılan diyetlerde tüketilecek meyve olabilir. 100 gram kuru kayısı yaklaşık olarak 260 Kcal içeriğine sahiptir. Bu faydalarıyla kayısının her gün tüketilmesi gerekir. Uygulanan diyetlerde kuru ya da taze kayısıyı tüketilmesi son derece faydalıdır. Diyette öğünlerinizde besinleri eksiltmeden, yemekten önce 4 tane kayısı tüketilmesi, daha kolay forma girmenize yardımcı olur.

Kayısı diyeti yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Hem diyet sırasında, hem de normal dönemlerde kişilerde belli oranda sıvı kaybı olmaktadır. Bu sıvı kaybında ciltten 500 ml, solunumda akciğerlerden 300 ml, idrarla böbreklerden 1500 ml, bağırsaklardan 200 ml su kaybı gerçekleşmektedir. Bu günde 2500 ml su kaybı yaşandığını gösterir. Bunun karşılanması için günde 8-10 su bardağı su içilmesi gerekir. Su içilmesi için kişilerde hormonal uyarım yapılır. Vücutta belli oranda sıvı kaybı yaşandığında, kişiler susadığını hisseder. Bu karşılanmazsa kişide ağız ve cilt kuruluğu, ciltte kızarma, yorgunluk, fiziksel performansın azalması ve yorgunluk belirtileri olur. Daha ileride nefes alışverişinde ve nabızda artma, vücut sıcaklığında değişiklik meydana gelir. Bu durumda su içilse bile, sadece susama isteği azalır. Vücut susuzluğunu giderilmesi için daha fazla su içilmelidir. Kayısı diyeti uygularken, daha kolay kilo verebilmek için mutlaka vücudun kaybettiği suyun yerine koyulması gerekir.

Kayısı diyetini yaparken dikkat edilmesi gereken, egzersizlerin ihmal edilmeden yapılmasıdır. Gün içinde her gün 30 dakika kadar yapılacak egzersizle kalp sağlığı bile düzene sokulabilir. Hem zinde kalırsınız, hem de kas kitlenizi koruma altına alırsınız. Bu, hızlı kilo vereceğiniz diyetlerde vücutta kas kaybı daha fazla olur. Bu yüzden diyetler mutlaka egzersiz eşliğinde uygulanmalıdır. Ayrıca yapılan fiziksel aktiviteler sırasında belli miktarda kalori kaybı meydana gelir. Bu uyguladığınız kayısı diyetinde fazla kiloları vermenizde yardımcı olur.

Doğru beslenme şekli ve egzersiz programının uygulanması, diyetlerde genel sağlığın korunmasında ayrılmaz bir ikilidir. Diyet sırasında tüketilen kayısı sizlerin doğru beslenmenize yardımcı olur. Ayrıca diyet sırasında daha zinde ve daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Bir Cevap Yazın