Kaygısız bir hayatta olması gerekenler nelerdir?

Hepimiz dünden veya şimdiden değil de, gelecekten kaygı duyarız. Oysaki bugünkü mutluluğumuzu düşündüğümüzde, dünde gelecek bugün için kaygılı olduğumuzu hiç aklımıza getirmeyiz. Demek ki kaygılar insanı boş bir hayata itelemek için ürettiğimiz anlamsız bir takım saplantılar. Kaygılar eğer yararlı olsaydı, geleceğimiz için duyduğumuz rahatsızlıklar için hareket ederdik. Ama herkes, üniversiteyi bitireyim veya şu sınavı geçip, üniversiteye bir kapak atayım şeklinde planlar çizdiklerinden, yani kaygılarından dolayı planlarını belli bir varış noktasıyla tamamladıklarından kaygılarından tam anlamıyla kurtulamıyorlar.cocuk-karne-stresi-kaygi-04CB-BFF9-0AD3

Kaygıları bir kenara koymalı…

Kaygılardan kurtulmak için insanda 3 meziyetin olması gerekiyor. Bunlardan birincisi, iyi bir ideal fikir ve düşünce yapısı. Bu şekilde kişi, elinde olanlara bakıp, eksiklikler içerisinde geleceğinden kaygı duyarak hareket etmez. Tam tersi bir şekilde, geleceğini bir gayeye ve plana oturtarak, yorulmadan çalışır. Ancak insanlar, kaygılarla hareket ettiklerinden, biran önce bir yerlere girmek, para kazanmak, evlenmek, genç yaşta her şeyi kazanmaya çalışmanın peşinde kendi enerjilerini tam anlamıyla kullanamadıklarından, kazandık sanırken kaybediyorlar. Kaygılar içerisine hapis olmuş bir takım planlarla, risk almaktan korkan kişiler, kaygılarına yenik düşmenin hayatlarına olan yansımalarını her dakika hissedebilirler.

İkinci vasıf ise, çalışmak. Kaygılardan uzak hayat planı içerisinde yolculuk eden fert, sürekli bir şekilde belirlediği hedef için çalışır. Paraya veya başkalarının övmesine, takdirine, başkalarının hakkında yapacak oldukları yorumlara aldırmadan, belirlediği yolda çalışarak, başarmayı hayatının bir gayesi yapar. Bu şekilde kişi, Daha farklı yerlere gelebilir. Başarılı olabilir ve sürekli bir çalışmayla varmayı değil, ilerlemeyi seçer.

Üçüncü vasıfta istikrardır. Kaygılardan uzak yaşayan kişi çalışmalarında istikrar üzere yürür. Asla olumsuzluklardan yılmaz. Düşer ama kalkmasını ve doğrulmasını bilir. Gayelerine ve hedeflerine ulaşabilmek için muhasebe içerisinde olur. Sonuçta ise, kazananlar inanarak çalışanlarıdır kaidesince er yada geç bu kişiler kazanır.

Bir Cevap Yazın