Karın yağlarını eritme nasıl olur?

karın eritmeKarında hareketsiz bir yaşam sürmekten, hatalı beslenme şeklinden ve yaşın ilerlemesi nedeniyle metabolizma hızının düşmesi yüzünden göbek olarak tanımlanan yağ birikimleri oluşur. Bu sorun kadınlardan daha çok erkekleri etkileyen bir durumdur. Ancak erkek ya da kadın herkesi hem sağlık açısından, hem de estetik açıdan rahatsız edici bir oluşumdur. Vücutta bulunan yağların yarısı cilt altındadır. Kalan yağların yarısı ise kasların arasında yer almaktadır. Karında bir miktar yağ olması son derece doğaldır. Vücuttaki iç yağların amacı, iç organları korumaktır. Bu nedenle karında bulunan yağların hepsini yakılması demek, kaslı bir karın bölgesine sahip olmak anlamındadır. Bu oldukça zor bir durumdur. Karın bölgesinde yağların fazla olması estetiği bozduğu gibi, kalp hastalığına, şeker hastalığına ve iç organların yağlanmasına neden olarak fonksiyonlarda bozulma meydana getirebilir. Bu nedenle yağ oranı az olan bir vücuda sahip olunması, sağlığın en büyük göstergesi kabul edilir.

Karın yağlarını yakmak için insanlar yoğun bir çaba sarf eder. Ancak bunun sağlanması için doğru yöntemin uygulanması gerekmektedir. Uygulanan mucize diyetler bunu sağlamayı başaramaz. Karın yağlarını eritmek için diyet ve egzersiz programının birlikte disiplinli şekilde uygulanması gerekmektedir. Yaşam şartlarında köklü bir değişim yapılmalı, zihinsel olarak motivasyon sağlanmalıdır. Kişinin zihinsel açıdan buna hazır olmaması durumunda, tüm girişimler başarısız olur. Yılların birikimiyle oluşan karın yağlarının eritilmesi kolay olmaz. Karın eritmek için, kişinin çok yönlü bir disipline girerek çalışması gerekir. Diyeti ve egzersizin tek başına uygulanması, daha uzun bir sürede sonuç verir. Bu kişinin kısa sürede yaptıklarından vazgeçmesine sebep olur. Eğer sporcu olmazsanız, sadece egzersiz yaparak yağ yakamazsınız. Sporcu olmayan kişilerin vücudu sadece egzersizle yeteri kadar kalori harcamaz. Diyetlerde çok düşük kalorili olduğunda, vücut üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.

Karın eritme için yapılan egzersizler

Yağ yakmak için kardiovasküler egzersizler: Karında olan yağları yakmak için kalorinin harcanması gerekir. Bunu sağlamak için kardiovasküler egzersizler yapılması gerekir. Bu egzersizlerin içinde yüzme, yürüyüş, koşu, bisiklet, aerobik, basketbol ve tenis gibi aktiviteler yer alır. Bu çalışmalardan birisini günlük programına alanlar yeteri kadar kalori harcayabilir ve karında biriken yağlarını yakabilir. Hiç yapamazsanız, egzersiz olarak yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş bacak kasları ile kol karın ve sırt kaslarını çalıştıracak bir aktivitedir. Bunlar metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu etkiyle vücuda bol miktarda oksijen girmesi sağlanarak, yağ yakılmasını kolaylaştırır. Vücutta çalışan kaslar ekstra kalori ihtiyacını duyar. Beslenmede alınan fazla gıdalar kasların ihtiyacı için harcanmaktadır. Bu egzersizler en az 20 dakika süre yapılırsa, kalp hızını arttırır ve yağ yakılmaya başlar. Vücutta bulunan yağların bir organ gibi düşünülmesi gerekmektedir. Bu etkiyle bölgesel olarak yağ yakımı olmaz. Vücudun her tarafından yağ yakılır. Ayrıca yeni yağ tabakalarının oluşmasının önüne geçilir. En faydalı çalışmanın haftada 3-4 kere 30-45 defa kardio yapma olduğu söylenebilir. Buna ilk kez başlayanlar 15 dakika süreyle yapması ve beşer dakika arttırıp çalışmalıdır. Yağ yakmayı hızlı bir şekle getirmek için yüksek yoğunluklu ara egzersizler yapılmalıdır. Bu kalp ve akciğerlerin çalışma kapasitesini arttıracaktır. Burada egzersiz programının uzun olarak yapılması değil, yoğun olarak yapılması önemlidir. Buna dikkat edildiği takdirde, karındaki yağların yakılması kolaylaşır.

Karın yağlarını yakmak için ağırlık çalışmaları

Yapılan egzersizlerle karın kaslarının çalışması sağlanır. Çünkü egzersizler sırasında, dolaylı olarak karın kasları kullanılır. Karın kasları formun kontrol edilmesi için, sabitleyici görevi görür. Karın kasları zayıf olursa, yağların eritilmesi daha az olur. Ağırlık çalışmaları sırasında büyük kaslardan, küçük kaslara doğru çalışma yapılmalıdır.

Karın eritmede beslenme alışkanlıklarının etkisi

Kişilerde beslenme şekli karın bölgesinde olan yağlanmanın oluşumunda en etkili faktördür. İnsanlardaki beslenme alışkanlığı genellikle büyük porsiyonlar şeklinde besin değeri az, yağ içeriği fazla olan yiyeceklerin tüketilmesi şeklinde olur. Bu tür beslenme şekli gençler ve çocuklarda yaygındır. Çevrede bu tür beslenmeyi teşvik eden çalışmalarda bulunur. İnsanların besinlerin içerikleri hakkında yeterli bilgi sahibi olmaması nedeniyle, obez kişilerin artması söz konusudur. Kişilerde bölgesel yağlanma ya da fazla kilo olması durumunda beslenme alışkanlığının düzene sokulması gerekmektedir. Beslenme kişinin yaşına, cinsiyetine, ideal kilosuna, uyguladığı diyete, yaşam şekline ve sağlığına dikkat edilerek düzenlenmelidir.

Bir Cevap Yazın