Karabiber nasıl yetiştirilir?

karabiberKarabiberin kökeni Hindistan olmasına rağmen bütün sıcak iklimlerde yetişebilen karabiber, Piperaceae familyasına ait olan bitkilerin meyvelerinin kurutulması yoluyla elde edilmektedir. Dünyadaki en bilinen baharat olan karabiberin nasıl yetiştirildiğini sizler için derledik.

Karabiber nerede yetiştirilir?

Karabiber bitkisi sıcak olan, nemli ve tropikal iklimlerde yetişmeyi sever. Aynı zamanda 15 dereceden düşük hava sıcaklığına hiç gelemez. Daha soğuk olan yerlerde koruyucu bir kabın içinde ya da kışın serada yetiştirilebilir. Bitkinin yetişme sırasında hem gölgede olacak şekilde, hem de güneş alacak bir yere ekilmesi gerekir. Karabiber bitkisi aynı sarmaşık gibi büyüdüğünden, bitkiyi bir çitle ya da sırığın yanında yetiştirin. Eğer evde yetiştirmek isterseniz, saksıya ekerek dallarını yere doğru uzatın.

Karabiber ne zaman ekilmeli?

Karabiber bitkisinin ekildiği toprak sıcaklığının en az 24 derece olması gerekir. Evde ekerseniz bunu yıl boyunca ekim yapabilirsiniz. Evde ektiğiniz karabiberi bahar ayı gelip havalar ısındığında dışarıya dikebilirsiniz.

Karabiber için en iyi toprak hangisidir?

Karabiber bitkisi suyu çabuk süzecek verimli bir toprağa ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bahçe toprağının organik gübrelerle zenginleştirilmesi ve ayrıca suyu daha iyi süzebilmesi için bitkiyi yükseltilmiş bir yere ekmelisiniz. Toprağın pH değeri ise 5,5-7,0 arasında olmalıdır.

Karabiber nasıl ekilir?

Bitkiyi ekmeden evvel karabiber tohumlarını 24 saat süreyle suyu içinde bekletiniz. Daha sonra ekerken toprağın yarım santimetre kadar altına olacak şekilde, 8 cm aralıklarla tohumlarını ekin. Sprey şişesindeki suyla dikkatlice toprağı nemlendirin ve tohumlar filizleninceye kadar (yaklaşık olarak 30 gün) toprağını sıcak ve nemli tutun. Filizlenmesinin ardından dolaylı güneş ışığı alacak şekilde yerleştirin. En sağlıklı olan fideleri 10-15 cm olduklarında dışarıya ya da daha büyük boyda bir saksıya taşıyabilirsiniz.

Karabiber nasıl sulanır ve nasıl bakılır?

Daha iyi sonuçlar almak için toprağını her zaman nemli tutmaya çalışmalısınız. Ancak fazla sulamaktan da kaçının. Karabiberin dalları uzayacağı için ortalama olarak 4,5 metre uzunluğunda bir çıta hazırlayın. Eğer evin içinde yetiştiriyorsanız bunun için asma saksı kullanabilirsiniz.

Karabiber ne zaman, nasıl hasat edilir?

Bazı durumlarda karabiberi ektikten yaklaşık bir yıl sonra hasadını edebilirsiniz. Ancak genellikle 3-4 yılda gelişmektedir. Önce karabiber ilkbahar ve yaz boyunca çiçek açar, ardından salkımlar halinde meyveleri oluşmaya başlar. Bu salkımları yeşilden kırmızıya doğru dönerek olgunlaşır, ancak meyveleri farklı aşamalarda toplayacaksınız. Genellikle meyveleri kırmızıya dönmeye başladığında toplanır. Toplanan meyveleri 3 gün süreyle güneşte kurutarak siyaha dönmelerini sağlayın ve tamamen kurumalarını bekleyiniz. Karabiberi baharat yapmak için, meyveleri öğütmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın