Kanon ne demektir?

kanonKanon, Eski Yunanca’da “yasa” anlamına gelen bir kelimedir. “Kanon” kelimesi, bugün bu anlamına yakın bir içerik ile de kullanılmakla beraber, “kanon” kelimesini daha ziyade müzikte bir terim olarak bilmekteyiz. 14 ila 16. yüzyıllarda İtalyan ve Fransız müziğinde ilk örneklerini gördüğümüz kanon, artık evrensel bir yöntem olarak her ülke müziğinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Müzikte çok seslilik baz alınarak yapılan parçalara “kanon” denmektedir. İki sesli kanonlarda, en az iki kişi bir parçayı art arda çalar ya da seslendirir. 2 numara ile işaretlenmiş kısma birinci kişi geldiğinde, ikinci kişi parçaya başlar. Bu şekilde iki kişi aynı parçayı birlikte peşpeşe çalmış ya da söylemiş olur. Kanon yapılabilen parçalar buna uygun oluşturulmuş parçalardır. Her parça müzikte kanon yapılamaz.

Kanon, sadece iki kişi değil iki grupla da yapılabilir. Özellikle, koro çalışmalarında sıklıkla gördüğümüz bu uygulamada, koronun bir kısmı önce başlar, diğer kısmı ardından aynı parçaya en baştan giriş yapar. Kanonda, parçaya ilk girişi yapan kişiye ya da gruba “öncü”, sonradan başlayan kişiye ya da gruba ise “artçı” denir. Kanonun kaç sesli olduğu parçanın başında; artçının giriş yapacağı kısım ise parçanın içinde sayı ya da harfler ile belirtilir.

Kanon, çok sesli müziğin her kademedeki ve her müzik zevkindeki kesimler tarafından beğenilen bir müzik icrasıdır.

One thought on “Kanon ne demektir?

 • 11 Şubat 2014 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  ben aslı güven facete de adım bu takip edebilirsiniz neyse konuya dönelim peki iki sesli kanon nasıl yapılır
  MERAK İÇİNDEYİMMM ödevdir yardım edin lütfennn yaaa ölücem yoksa şiir mektebinde okuyorum
  merterdeeee taam mı evimin adresini vermesemde olur yani

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: