Kangal köpeğinin bakımı, üremesi ve özellikleri nedir?

Kangal köpeği Oğuz Türkleri tarafından günümüzden 250 yıl önce Anadolu’ya getirilmiş olan bir çoban köpeği ırkıdır. Adını Sivas’ın ilçesi olan Kangal’dan alan köpekler, Anadolu iklimine uyumlu hale getirilebilmek için melezleme yapılmıştır. Oğuz Türkleri tarafından köpekler hayvan yetiştiriciliğinde yardımcı olmaları için yani sürülerini ve yaşam alanlarını korumak için kullanılmıştır. Dünyada henüz köpek kulüpleri ve federasyonlar tarafından tanınmamış olan Kangal köpeğinin safkan ırk olarak tanınması için gerekli çalışmalar devam etmektedir. Bu ırk köpeklerinin Osmanlılar zamanında Yeniçeriler tarafından kullanıldığı bilinir. Osmanlılar tarafından üretilmiş olan köpekler aslan anlamına gelen ”samson” olarak anılmıştır.

Kangal köpeklerinin yapısal özelliklerin nedir?

kangal

Köpeklerin vücut yapısı bir aslanı andırır. Kuyruğu yukarıya doğru kalkmış, kıvrımlı ve halka şeklinde durur. Gövde renginden daha koyu renkte olan kuyruğun, kök kısmı daha kalın uçları daha incedir. Kuyruğun bu şekilde olması köpekler için makbul özelliklerden sayılır. Yüz bölgesinin burundan alın bölgesine gidildiğinde biraz kara olması, ırkın en belirleyici özelliklerinden biridir. Kafaları irice, alın bölgesi geniş, çene kısmı güçlü ve kalın, dişleri ise büyüktür. Çenesi ve burnu orta büyüklükte olup, burun yapısı küt, kulakları üçgen biçiminde ve büyüktür. Kulaklar baş tarafına yapışık, sarkık ve rengi siyahlı dalgalıdır. Gözleri oval şeklinde siyah ya da kahverengi ve çevresi siyahtır. Boynu biraz eğik durmakta, kaslı, kısa ve baş tarafına yakındır. Gövdesinin rengi kirli beyaz ya da gri ve kırçıllı açık kahverengi renkte olabilir. Göğsü adaleli ve geniş yapıda olduğundan, rakiplerine karşı yaptığı saldırıda en önemli silah olarak kullanılır. Kalçası küçük ve boynun yüksekliği kadardır. Beli ince ve karın kısmı içe doğru çekiktir. Ön bacakları kalın ve kaslı olduğundan, kendini savunma aracı olarak kullanır. Arka bacakları ise ön bacaklara göre, biraz daha ince ve arkaya nazaran daha uzundur. Bu özelliği düşmanlarını yakalamaya faydalı olur. Ayakları irice, yere basan kısmı uzun, parmakları ise bombeli ve siyah renktedir. Ayakların tamamı ya da dizden üst bölümü gövde renginde olur. Ön ayakların dört parmağı kalın ve küt tırnaklara sahiptir. Taban bölümünde olan beşinci parmak, tırnaksız olup, köpekte topuk vazifesi görür. Bazı köpeklerde ayak pençesi üstünde bir tırnak daha yer alır. Bu tırnak arka ayaklarda iki tanede olabilir. Vücudu çok sık ve kısa tüylerle kaplıdır. Renkleri boz renginden, gri renge kadar değişim gösterir. Göğsünde ise belirgin şekilde beyaz bir madalyon vardır. Yüzünde Kangallara özel ben ya da benler bulunur. Üst dudakta olan siyah lekede bu soyun özelliklerden biridir. Bu köpekleri daha çok bekçi köpeği olarak kullanmak uygun olacaktır. En belirgin özellikleri arasında yer alan, sahibine karşı duyduğu derin sadakat ve koruma içgüdüsü onun bekçi köpeği olarak tercih edilmesine neden olmaktadır. İyi bir dövüşçü olan köpekler, aile bireylerinden olan kişilere ve çocuklara asla zarar vermezler.

Kangal köpeklerinin üremesi nasıldır?

Erkek olanlar 45-70 kg arasında ve 70-85 cm yüksekliğinde, dişi olanlar ise 40-60 kg ağırlığında ve 60-75 cm yüksekliğinde olurlar. Yılda iki defa kızgınlık dönemi geçirirler. Kızgınlığın 9.-13. günleri arasında çiftleşmeleri uygundur. Bu köpeklerin ergenlik dönemine gelmesi yaklaşık olarak 15. ayda gerçekleşir. Gebelik süresi ise 58-63 gün arasındadır. Dişiler ortalama olarak 5-9 adet yavru doğurabilir. Doğum sonrası annenin beslenmesi ılık süt ile su karıştırılarak olmalıdır. Yavruların doğumdan sonra 6-12 saat içinde mutlaka ağız sütünü içmeleri sağlanmalıdır. Bu yavruların hastalıktan korunması için doğal bir aşı özelliğine sahiptir. Yavrular annelerini emdiği sürece günde 3-4 defa beslenmelidir. Anne doğumdan sonra yavruların üstünden 3 gün sadece beslenmek için kalkacaktır.

Kangal köpeklerinin beslenmesi ve bakımı nasıl olur?

Kangal köpeklerin yavru olması halinde yağlı ve tatlı besinler, sert ve kılçığı olan yiyecekler, baklagiller, süt, baharatlı ve salçalı gıdalar, ıspanak, patlıcan gibi sebzeler verilmemelidir. Bunun dışında yedirilebilecek gıdalar arasında kuru mama, pirinçle pişirilen sebze ve makarna, yağsız kıyma, yağsız tavuk eti, yumurta sarısı ve kılçıksız balık yer alır.  Yetişkin köpeklerinde bu şekilde beslenmesi uygun olur. Köpeklerin her gün yürüyüşe çıkarılması gerekir. Serin havalarda dış ortamda barınabilirler. Özel bir kürk bakımına ihtiyaç duymazlar. Haftada bir defa kürklerine tımar yapılması uygun olur.

Bir Cevap Yazın