Kaliteli zaman ne demektir?

timeÇocuğu olan kişilerin hayatlarında en sık duydukları söz dizisidir “kaliteli zaman“.  Peki nedir kaliteli zaman? Zamanın kalitelisi nasıl olur?

Günümüzde, geçim zorluğu sebebiyle “çift maaş” ihtiyacının artması, kadınların eğitim düzeylerinin artması sebebiyle iş dünyasında daha çok yer alıyor olmaları sebebiyle, anneler de babalar gibi günün önemli bir kısmını çocuklarından ayrı, dışarıda geçirdiklerinden, çocukların ebeveynleri ile birlikte olabildikleri saatler oldukça kısıtlı hale gelmiş bulunmaktadır. Bu kısıtlı saatler genelde çocukların mutsuzluğu ve tatminsizliği, ebeveynlerin özellikle de annelerin vicdan azabı ile sonuçlanır.

Uzmanlar, “çocuklar ile geçen bu saatlerin az olmasından ötürü,  ebeveynlerin endişeli olmamaları gerektiği, çocuklarla geçen zamanın süresinin çok olması değil, içeriğinin kaliteli olması önemlidir” vurgusunu ısrarla yapmaktadırlar.

“Kaliteli zaman” ile anlatılmak istenen durumu, çocuğun düzeyine inilerek, onun manevi dünyasına hitap edebilen faaliyetler içinde olunması şeklinde izah edebiliriz. Örneğin, oyun çağı çocukları ile oyunlar oynanması, annelerin kız çocukları ile birlikte  kek, pasta,vb. yapması, babaların kız ya da erkek çocuklarıyla  futbol, basketbol vb. maçlara gitmesi, ailece oynanan oyunların çocuklarla birlikte oynanması, vb. tercihler iyi örneklerdir. Bu şekilde geçirilen zamanın süresi kısa bile olsa çocuklar için anlamı büyüktür. Özgüvenlerini geliştirirler. Yalnız olmadıkları düşüncesine daha yoğun şekilde sahip olurlar. Çocukların en çok ihtiyaç duyduğu manevi duygular sevilmek, güvende hissetmektir. Bu duyguların çocuğa kazandırıldığı her dakika kaliteli zamanın tanımıdır aynı zamanda.

Çocuklarımız bizler için çok değerli olmakla birlikte, onlara verdiğimiz değer tüm dünyanın geleceğine de hizmet etmektir aynı zamanda. Ümit vaadeden gelecek, mutlu nesillerle mümkündür.  Bu bilinçle çocuklarımıza yaklaşmalı ve sahip çıkmalıyız. Çalışma hayatı çocuklarımıza daha iyi gelecek temin  edebilmek için varken, çalışma hayatı nedeniyle onları mutsuz kılmanın rasyonel bir açıklaması olmasa gerek.

Bir Cevap Yazın