Kaliteli fotoğraf nasıl çekilir?

fotograf

Pek çok insan günlük yaşamında gerek telefonlarla gerekse dijital makineleri ile fotoğraf çekiyor. Bu anlamda binlerce resim içeren bu cihazlarda bazı zamanlarda sadece birkaç tane işinize yarayacak resim bulabiliyorsunuz. Fotoğraf çekmek bir sanat olabilir ancak bu sadece yetenekli kişilerin fotoğraf çekebileceği anlamına gelmiyor. Gittiğiniz yerleri görüntülemek istediğinizde, özel bir gününüzün fotoğrafını çekmek istediğinizde ya da anlık komik ya da sizin için önemli olan zamanları çekmek istediğinizde yanınızda uzman bir fotoğrafçı taşıyamazsınız. Bu nedenle siz de kaliteli bir fotoğraf nasıl çekilir öğrenerek kendi profesyonel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

  • Kaliteli fotoğraf çekmenin ilk kuralı neyi çekmek istediğinize odaklanın. Eğer bir manzara resmi çekmek istiyorsanız çekeceğiniz kareye nelerin girmesini istediğinizi belirleyin. Sadece gökyüzünü çekecekseniz fotoğraf karenizde sadece bunu kullanın ya da bir doğa resmi çekmek istediğinizde sadece belli nesnelere odaklanın. O zaman fotoğrafınızda ne anlatmak istediğiniz daha net ve kesin olacaktır.
  • Kural iki; ışığı kullanın. Gün içinde fotoğraf çekerken bazı resimler parlama yaptığı için net görüntü sağlamaz. Aynı şey kamera çekimleri için de geçerlidir. Eğer ışığın geldiği yönü bulur ve ona göre konumunuzu alırsanız fotoğraflarınız daha belirgin çıkacaktır.
  • Kural üç; kullandığınız materyallerin kaliteli olması resminizin de kalitesini etkiler. Günümüzde pek çok insanda kameralı fotoğraf makinesi mevcut. Ancak her cihazın çözünürlüğü aynı değildir. Bu nedenle seçtiğiniz aracın netliği açısından iyi kalitede bir sonuç vermesi için yüksek çözünürlüğe sahip cihazları tercih edin. Aynı şey kullandığınız fotoğraf makineleri ve kameralar için de geçerlidir.
  • Kural dört; yakınlık ve uzaklığı kullanın. çekmek istediğiniz kare bir aile fotoğrafına aitse ailedeki herkesi içine alabilmek için uzaklaşmanız gerekir. Ta ki herkes fotoğraf karesine sığana kadar uzaklaşmanız gerekir. Ancak tek bir kişinin ya da bir şeyin resmini çekmek istediğinizde daha yakın konumda olmanız sadece çekmek istediğiniz şeyi belirtir. Eğer tek bir kişiyi ya da nesneyi fotoğraflamak ister ve çektiğiniz kare de birçok obje yer alırsa fotoğrafınızın kalitesi düşük olacaktır. Ayrıca kötü bir görüntü olacaktır.
  • Kural beş; özellikle portre resimleri çekerken dik duruş ve yakın çekim etkili bir yöntemdir. Çekmek istediğiniz kişinin yüzüne yakın mesafede olmanız resminizin kalitesini arttırmanız için de önemlidir.

Amatör bir fotoğrafçı olabilir ancak bu basit kuralları uygulayarak siz de gün içindeki anları daha kaliteli bir şekilde çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın