Kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler nelerdir?

uykuGüçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan en önemli şeylerden bir tanesi uykudur. Doğanın beden sistemimizi dinlendirip enerjimizi yeniden toplamamız için, bize verdiği uyku mekanizması, ne yazık ki insanlar tarafından doğru kullanılan bir araç değildir. Bedenimizi dinlendirecek, enerji depolarını dolduracak ayrıca bağışıklık sistemimizi de güçlendirecek olan uyku kesintisiz ve rahat olan bir uykudur. Günümüzde insanlar, uykularını sürekli olarak rüyalarla bozmakta ve bedenin yeterince dinlenmesine mani olmaktadır. Uyku sırasında bilincimizin dinlenmesi için, rahat ve konforlu bir yatakta uyumamız gerektiğini unutmayalım.

İyi ve rahat uyku uyumak için yapabileceklerimiz şunlardır;

  • Her gün aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya dikkat etmeliyiz.
  • Geceleri hareketli filmler ve heyecanlanmamıza sebep olacak olaylardan kaçınmalıyız.
  • Akşamları kan dolaşımını hızlandıracak egzersiz ve hareketlerden uzak durup rahatlamaya yardımcı olacak çalışmaların yapılması gereklidir.
  • Akşamları beslenmeye dikkat ederek ağır yemeklerden kaçınmalı.
  • Uykuya yatmadan önce yatak odasını havalandırmalı, bedenimizi serinletecek bir duş almalıyız.
  • Uykuya yatmadan önce solunum yollarımızda tıkanıklık varsa bunun giderilmesi için gerekirse ilaç kullanmalıyız.

İnsanlar yataklarının yeterince iyi olmaması sebebiyle, sürekli olarak uyku sorunlarıyla boğuşurlar. Çoğu insan kaliteli bir yatağa fazla para vermeyi istemez. Size tavsiyemiz rahat uyumanızı sağlayacak iyi bir yatağa sahip olmalısınız. Hayatınızın üçte birini geçireceğiniz o yatağa vereceğiniz paraya değeceğini göreceksiniz. Hayatınızda çok az yer kaplayacak gereksiz şeylere yapacağınız harcamaları kısarak, kaliteli bir yatağa yatırım yapmalısınız. Lütfen size verilen bu yaşamın değerini bilin ve yaşamınızın üçte birini yatak odanızda ve uykuda geçireceğinizi unutmayın. Umarım yatak odanıza, hayatınızın en büyük yatırımını yapmanız gerektiğini fark etmişsinizdir. Bununla da kalmayıp, aynı zamanda yatak odanızın serin ve temiz bir ortama sahip olması için gerekli olan her şeyi yapın. Yatak odanızın tasarımı üzerinde hassas davranıp, sizi rahatlatıp, mutlu edecek ortamlar yaratın. Hayatınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz bu alanı, elinizden geldiğince mükemmel bir yaşam alanına çevirin.

Sağlıklı ve kesintisiz bir uyku sonrasında, zinde uyanacak ve tüm gününüzde verimli olacaksınız. Yaşam kalitenizi yükselterek, belki de uzun yaşamın kapılarını aralayacaksınız. Sağlıklı günlerin yanınızda olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın