Kalanşo (kalanchoe) nedir?

kalansoKalanşo (kalanchoe) Crassulaceae familyasına ait bir çiçek türüdür. Yaprakları etli; çiçekleri turuncu, kırmızı, sarı ve pembe gibi parlak ve canlı renklere sahip bir bitkidir. Afrika ve Asya kıtasının tropik bölgelerinde sıklıkla görülen bu çiçek türü özenli bir bakım ile her yerde ve saksıda yetiştirilebilen bir çiçek haline gelmiştir.

Kalanşo fazla sulanmaktan hoşlanmayan, aydınlık, güneşli ve havadar ortamları seven bir çiçektir. Ev ortamında da rahatlıkla saksıda yetiştirimesi mümkün olan kalanşo, ideal ev sıcaklığında sorunsuz yetişebilir. Direkt olarak güneş ışığını almayan bir yerde muhafaza edilmelidir. Neme çok fazla ihtiyaç duymayan çiçeğe, sulama konusunda da bonkör davranılmamalıdır. Sonbahar aylarında saksısının değiştirilmesi ömrünün uzun, görüntüsünün daha sağlıklı ve gösterişli olması için önemlidir.

Kalanşonun çiçekleri dökülüp sadece yaprak kaldığı hallerde, çiçeklerin döküldüğü sapları keserek bitkiden ayırın. Sonra çiçeğinizi fazla aydınlık olmayan gölgeli bir yere alarak belirli süre az fakat düzenli bir şekilde sulayarak bekletin. Bir anlamda dinlendirilmiş olan bitki yeniden çiçek açmaya başlayacaktır. Çiçeklenme başladığında saksınızı yine direkt güneş almayan havadar ve aydınlık eski yerien taşıyın.

Bir Cevap Yazın