Kalamar hangi soslarla hazırlanır?

kalamartava1Kalamarın lezzetine varabilmek ve ağız tadıyla yiyebilmek için, ilk yapmanız gereken kalamarı pişirmeden önce güzelce marine etmektir. Ayrıca kalamarı pişirmeye başlamadan önce, marine ettiğiniz sosun içinde çıkardığınız kalamarı asla yıkamamalısınız. Pişirdiğinizde kalamarın dışından çıtır lezzet almalı, içi de yumuşacık bir lezzette olmalıdır. Eğer kalamarı pişirdikten sonra hazırladığınız kalamar sosundan istediğiniz gibi bir tat almayı arzu ediyorsanız, kesinlikle her aşamasına özen gösterin. Kalamarın sosu kalamarları pişirmeden önce hazırlanan ve piştikten sonra kalamarın yumuşak olmasını sağlayan sosla başlamaktadır. Bunun devamında kalamar marine sos gelir. Daha sonra çıtır çıtır kalamarları tüketirken hazırlayabileceğiniz sos türleri vardır.

Kalamarın pişmeden önce yapılan sos

Ayıkladığınız ve doğradığınız kalamarları önce sosa yatırmanız gerekmektedir. Arzu ettiğiniz yumuşaklıkta bir kalamar yemeyi hayal ediyorsanız, bu sosu mutlaka hazırlayın. Sosu hazırlamak için bir çay kaşığı toz şeker, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın. İsterseniz bu sosu bir kasenin içine koyarak kalamarla birlikte karıştırın, dilerseniz naylon bir poşetin içerisine kalamarı sosla birlikte karıştırıp iyice yoğurun. Bunu yaptığınızda kalamarlar sosla beraber iyice köpürür. Bu şekilde yoğurma işlemini 10-15 dakika kadar devam ettirmeniz gerekir. Bundan sonra buzdolabına kaldırdığınız kalamar poşetini burada en az bir iki saat kadar dinlendirin.

Kalamarı pişirme sırasında hazırlanan marine sos

Kalamarı pişirme sırasında tarifimizde olduğu gibi sos hazırladığınızda, daha sonra arzu ettiğiniz çıtır lezzette bir kalamar pişirebileceksiniz. Buzdolabından aldığınız kalamarı poşetin içerisinden çıkarın. Ancak kalamarı hiç yıkamayın. Kalamarları başka bir poşetin içerisine koyun. Poşetin içerisine biraz mısır unu, biraz tuz, irmik ve arzu ettiğiniz takdirde dilediğiniz baharatlardan ilave ederek, bunları iyice karıştırın. Kalamarı naylon poşetin içine koymamızın sebebi malzemelerle birlikte iyice karışması içindir. Bundan sonra kalamarları pişirme aşamasına geçebiliriz. Buradaki en önemli husus, kalamarı iyice kızdırılmış olan bol yağda kızartmaktır. Ancak kızmış yağın ısısını kaybetmemesi için, yağın içerisine kalamarı tek tek atın. Yani kalamarın hepsini bir arada değil, bunları azar azar pişirin. Bunu yaparken pişme süresine dikkat etmediğiniz takdirde, tüm emekleriniz boşa gidebilir. Kalamarlar yağın içerisinde en çok dört dakika kalsın. Bundan daha uzun kalırsa, kalamarlar kuruyacak ve üstelik kayış gibi olacaktır. Pişmiş olan kalamarların yağını çekilmesi için, içine kağıt peçete açılan bir servis tabağına alınması gerekir.

Kalamarın servisi sırasında hazırlanan soslar

Mayonezli sos: Bu sos çeşidi kalamarı servis ederken en kolay şekilde hazırlayacağınız soslardan birisidir. Mayonezle birlikte sadece iki diş dövülmüş sarımsak, bir tatlı kaşığı limon suyu ve az miktarda tuzu karıştırmanız sos için yeterli olacaktır. Bu sosla birlikte lezzetli bir kalamar yiyebilme şansınız olacak.

Sarımsaklı ailoi sos: Bu sos çeşidi kalamarla birlikte servis edilen oldukça lezzetli bir sostur. Sosun temel malzemeleri zeytinyağı, sarımsak, yumurta sarısı ile çeşitli baharatlardan oluşmaktadır. Arzu ederseniz bu sosu mayonez, limon ve hardal gibi farklı malzemelerle zenginleştirin. Sizlere verdiğimiz tarife kendi damak tadınıza uygun olan başka malzemeler ilave edebilirsiniz ya da içindekilerinden çıkarabilirsiniz.

  • 1 fincan mayonez
  • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
  • 3 diş rendelenmiş sarımsak
  • Yarım limon suyu
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • Yeterince tuz

Sosu hazırlamak için bir kasenin içerisinde bütün malzemeleri iyice karıştırın. Bu sosu kızarmış kalamarla beraber servis etmeden evvel, en az 15 dakika süreyle oda sıcaklığında dinlendirin. Umuyoruz kalamarla beraber tüketeceğiniz sarımsaklı ailoi sosu herkes beğenecek. Kalamarı genellikle sevmeyen yoktur. Fakat birlikte farklı soslarla servis edilirse, kalamarın lezzeti bambaşka bir etki gösterir. Yapmanız gereken önce kalamarı çıtır bir lezzette olacak şekilde pişireceksiniz, bundan sonra kalamarı sosuyla beraber servis edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın