Kaju fıstığın faydaları nelerdir?

kajuKaju (anacardium occidentale) adıyla bilinen hint fıstığı, omega 3 açısından zengin olduğundan kalp ve damar dostu olan bir besin kaynağıdır. Kaju dünyada en çok Hindistan ve Brezilya’da üretilir. Tropikal iklimlerde yetişmeyi sevdiğinden, bu ülkelerde daha fazla yetişir. İçeriğinde bulunan omega 3 etkisiyle kanda pıhtılaşmayı önleyen, damar sertliğine iyi gelen, yüksek tansiyonu dengeleyen, şeker hastalarında ilerleyen zamanda kalp hastalığının oluşumunu önleyen bir özelliğe sahiptir. E vitamini içeriğine sahip olduğundan antioksidan bir gıdan olan kaju, yaşlanmayı geciktiren, adet döneminde kan şekerini dengeleyen etkilere sahiptir. Bu vitamin aynı zamanda beyin fonksiyonlarını düzenleyici, kalp ve damar sağlığı açısından faydalı, prostat kanseri ve yaraların iyileşmesine iyi gelmektedir. Bundan başka B5, B6, B9 ve D vitaminleri, magnezyum, krom ve çinko gibi minerallere sahip olduğundan, sağlık açısından sayısız faydası vardır.

Kajunun faydaları nedir?

 • Hamile olan kadınlarda bu dönemde mutlaka takviye edilmesi gereken B9 vitamini içerdiği için, kaju hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. B9 vitamini insanlarda kalp krizini, bunama ve felç riskini azaltır, ayrıca damar sertliğini önler.
 • B6 vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan şekerini düzenlemekte etkili olur.
 • D vitamini etkisiyle kırmızı kan hücrelerinin yapımında önemli bir rol oynar, ciltte oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Kaju krom içerdiği için, kan şekerinde olan oynamaları engelleyen bir besindir.
 • B5 vitaminini içerdiğinden, stresi giderici özelliğe sahiptir.
 • Potasyum içerdiği için, tansiyonun düşürülmesinde etkili olmaktadır. Sinirlerin ve kalpte olan kasların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir besindir.
 • Antioksidan etkisi olan, vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlayan, şeker hastalığının gelişmesini önleyen selenyum içeriği bulunmaktadır. Selenyum vücudun kansere karşı korunmasını ve metal zehirlenmelerini önleyici bir mineraldir.
 • Hamile olan kadınların demir ihtiyacını karşılayabilir.
 • D vitamini ile kemik yapısını güçlendirilmekte, kemik rahatsızlıklarında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için etkili olur.
 • Magnezyum minerali içeren kaju, kemik ve sinir dokusunun, kasların çalışmasının, kalp atışlarının düzenlenmesinin ve adet sırasında gerginliğin giderilmesine etkili bir besindir.
 • Çinko minerali içerdiği için, vücuttaki direnci arttırır, yaraların iyileşmesini sağlar, spermlerin hareketliliği sağlar, gelişme çağında olanlara ve hamile kadınlara faydalı olur. Ayrıca kış aylarında gribe karşı korunmayı sağlar.

Kaju gün içinde 35 gram tüketildiği zaman, vücudun günlük bakır ihtiyacının % 38’ini, magnezyum ihtiyacını % 22,5 oranında, triptofan ihtiyacını % 22 kadar, fosfor ihtiyacının ise % 16,8 ini karşılar. Kalorisi yüksek bir besin olduğundan, tüketimi sırasında dikkatli olmak gerekir. 35 gram kaju fıstık yaklaşık 201 kalori içerir. İçeriğinde olan yağ oranından % 75 i vücuda faydalı olan doymamış yağ asitlerini içerir. Bunların çoğu sağlığın dostu olan oleik asitten oluşur. Bu yağlar zeytinyağında olan ve kalp, damar dostu kabul edilen tekil doymamış yağlardan biridir. Kaju fıstık, kaju ağacındaki meyvelerin çekirdeklerinden elde edilir. Her meyvenin içinde bir tane fıstık bulunur. Bildiğimiz gibi her meyvenin çekirdekleri en faydalı kısmıdır. Kaju tüketimi yapanların dikkat edeceği konu, glisemik indeksi düşük bir besin olmasıdır. Bu yüzden kan şekerini birden yükseltemez. Ancak yağ içeriği yüksek olduğundan, fazla kilo alımına dikkat edilmeli, kan şekerinde sorun olanlar kajuyu daha dikkatli tüketmelidir.

Bir Cevap Yazın