Kağıt çeşitleri nelerdir?

İnsanoğlunun İlk Çağ’dan itibaren taş tabletleri kullanması ve takip eden dönemde bu taş tabletlerin yerini ateşte pişirilmiş toprak tabletlere bırakması ile birlikte kağıdın icadına zemin hazırlanmıştır. İnsanlar yazıyı gerek sosyal hayatın kağıt altına alınması gerekse de ticari hayatın daha doğru şekilde devam etmesi için çok daha yoğun bir şekilde kullanmaya başlayınca toprak ya da taş tabletler de çok kullanışsız hale gelmiştir. Bazı tarihçiler kağıdı Çinlilerin bazılarıysa M.Ö. 4 bin civarında Mısırlıların icat ettiğini söylese de, tüm bilim insanlarının ortak kanısı kağıdın binlerce yıldır kullanıldığıdır.

Çeşitli doğal maddelerin su ve ısı enerjisi yardımı ile hamur haline getirilmesiyle üretilen kağıt, daha sonra bu hamurun inceltilmesi ve son olarak da kurutulması ile kullanıma hazır hale gelir. Bu tekniklerle M.S. 1. yüzyılda kağıt üreten Çinlilerin günümüzde kullanılan kağıdı da icat ettiği tahmin edilmektedir. Bilinen insanlık tarihinin başlangıç noktası kabul edilen yazı, ilerleyen dönemde daha da fazla insan tarafından kullanılmış ve günlük hayatın kayıt altına alınması toplumlar arasında bir alışkanlık haline gelmiştir. Son 2 bin yıl içinde yazının daha da fazla önem kazanması ile kağıt kullanımı bir ihtiyaç haline gelmiş ve farklı ihtiyaçlar için değişik kağıt türleri üretilmiştir.

Yazı kağıtları olarak bilinen ve günümüzde kitaplardan dergilere, gazetelerden broşürlere birçok farklı alanda kullanılan hamur kağıtlar temel olarak 3 sınıfa ayrılır: 1, 2 ve 3. kalite hamur kağıtlar. Hamur kağıdın üretiminde kullanılan farklı teknikler yazı kağıdının çok daha dayanıklı bir yapıya kavuşmasını sağlayarak, kitabın daha sağlam olmasına yardımcı olur. Yazı kağıtlarının daha kaliteli hale getirilmesi ihtiyacı dayanıklılığın da ötesinde yeni gelişen teknolojilerle de ilgilidir. Günümüzde matbaacılık sektöründe kullanılan modern teknoloji ürünü dijital baskı makineleri, birçok farklı türde renkli baskı yapmakta ve kullanılan tonerlerin kağıda tutunabilmesi için kağıt hamurunun daha kaliteli olması gerekmektedir.

Kağıt matbaacılık sektörü haricinde sağlık alanında sargı malzemesi olarak da kullanılır. Hijyenik yapısı sayesinde tıbbi uygulamalarda büyük avantajlar sunan bu sargılık kağıtların üretim maliyeti de oldukça düşüktür. İnşaat sektöründe çimento torbalarının üretiminde de kullanılan farklı türdeki kağıtlar, çimentonun su ve nemden korunmasını sağlar. Uzun süre boyunca mutfak havlusu ve tuvalet kağıdı temizlik ürünlerinde de kullanılan kağıtlar ayrıca karton olarak çok daha kalın ve dayanıklı yapıya sahip olarak da üretilmektedir. Sigara kağıdı olarak da bilinen ince kağıtlar da yine farklı bir kağıt türü olarak sınıflandırılmaktadır. Kültürel ve endüstriyel kağıtlar olarak da genel iki sınıfa ayrılabilen kağıtlar, insanların birçok farklı ihtiyacını karşılamaktadır.

 

Bir Cevap Yazın