Kadınlarda kasık ağrısı neden olur?

kasık ağrısıKadınlarda kasık ağrısı oldukça yaygın şekilde görülmektedir. Genellikle üreme sisteminden, bağırsaklar ve idrar torbasından dolayı oluşan bu ağrılar oldukça rahatsızlık verir. Kadın hastalıkları arasında en çok görülen sorunlardan biri kasık ağrısıdır. Bu sorun bazı kadınlarda ani şekilde başlayan kasık ağrısı olarak, şiddetli bir şekilde hissedilmektedir. Bu özellikte ani başlayan ağrılar akut kasık ağrısı olarak adlandırılır. Bu durum bazı kadınlarda uzun süreli devam eder ve kadına verdiği rahatsızlıkta daha şiddetli olur. Bu ağrılarda kronik kasık ağrısı olarak adlandırılır. Kasık ağrısının kadınlarda üreme sistemi sorunları nedeniyle olursa, bunu çeken kadınların çoğu kendiliğinden gebe kalamadığı için, kısırlık sorunu ortaya çıkar. Kısırlık sorunu ise, günümüzde gelişmiş teknolojik olanaklarla birlikte, daha kolay tedavi edilen bir sorun durumuna gelmiştir. Bu yöntemlerin içinde özellikle yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisinin kadınlara büyük destek olduğu söylenebilir.

Kasık ağrısının kadınlardaki üreme sisteminden kaynaklanan rahimdeki miyom, endometriozis, yumurtalık kisti ve kist yırtılması gibi rahatsızlıklardan kaynaklanması halinde, kadının doğal yollardan hamile kalması çok zor, hatta gebe kalması olanaksız hale gelebilir. Bu tür sorunlar genç yaşta ve henüz evlenmeyen kadınları daha az etkiler. Ancak orta yaşta olan ve doğurganlık çağındaki kadınları daha çok etkiler. Menopoza girmiş olan kadınlarda kasık ağrısının olması daha nadir izlenir.

Kadınlarda kasık ağrısı sebepleri

  • Dış gebelik olması durumunda
  • Endometriozis yani çikolata kistinin olması
  • Miyomlar
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında
  • Endometrit
  • Bağırsak iltihapları ve apandisit sorunlarında
  • İskelet sistemi sorunları
  • Yumurtalık kisti ve kist yırtılması durumunda
  • Adet dönemi ağrılarının olması

Kadınların hamilelik sürecinde olan ağrılarının en başında kasık ağrısı gelir. Uzun süre devam eden, kronik kasık ağrısı olarak adlandırılan ağrıların teşhis edilmesi ve tedavisi daha zor olmaktadır. Bu ağrıların meydana gelmesi genellikle üreme sistemi sorunlarından kaynaklanır. Karın iç kısmında bulunan organların bazı hastalıkları sonucunda da kasık ağrısı ortaya çıkabilir.

Kadınlarda kasık ağrısı teşhisi nasıl yapılır?

Kasık ağrısının teşhis edilmesi için, ilk olarak kadına vajinal muayene yapılması gerekir. Ancak evlenmemiş olan bakire kızlar için bu muayene yapılmaz. Sadece karın muayenesinin ve idrar tahlillerinin yapılması, gerektiğinde ultrason muayenesi ile diğer kan tahlillerinin yapılması gerekir. Bu tetkikler sonucunda kasık ağrısına sebep olan rahatsızlıkların tespiti oldukça kolay olur.

Kadınlarda kasık ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Kasık ağrısının tedavisinde, hastada olan ağrının hangi şiddette olduğuna ve ağrının nedenine uygun şekilde tedavi yöntemi tespit edilir. Enfeksiyonlar nedeniyle oluşan kasık ağrısında, kadınlara genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak rahimdeki miyomlar ve yumurtalık kistleri nedeniyle oluşan kasık ağrısı için hastaya cerrahi girişim yapılması gerekli olabilir. Kasık ağrısı kadın hastalıkları nedeniyle oluşmamışsa, bu durumda hastaların diğer branşlara yönlendirilmesi yapılır. Bu branşlarda tespit edilen nedene uygun bir tedavi yolu uygulanır.

Bir Cevap Yazın