Kadın ve erkekler neden aldatır?

aldatmaAldatma içeriğine inildiğinde oldukça kapsamlı, kişilere göre farklı şekillerde değerlendirilebilen bir kavramdır. Bu bazı bireylerde eşlerinin ya da partnerlerinin başka kişilerle ilgilenmesi anlamında kullanılırken, bazı bireylerde cinsel aktivitenin olması anlamında aldatma olarak değerlendirilir. Bu şekilde aldatma kavramı cinsel ve duygusal olarak iki farklı şekilde değerlendirilir. Kişilerin var olan bir ilişkide başka biriyle cinsel ilişkiye girmesi cinsel aldatmayı, başkasıyla duygusal yakınlık kurmaya başlaması ya da bir başkasına aşık olması ise duygusal aldatmayı tanımlayan bir kavram haline gelir. Araştırmalarda erkeklerin daha çok cinsel aldatmayı tercih ettiği, kadınların ise genellikle duygusal aldatmayı seçtiği belirlenmiştir.

Aldatmada kadın ve erkek ayrımı

Erkeklerin aldatması halinde: Erkekler aldattığı zaman duygular ve toplumun baskısı arasında olan sürtüşmede güçlü olan erkek olduğu için, büyük değildir. Erkekler aldatma sırasında daha dikkatsiz davranır. Bu sürede kendilerine daha iyi bakar, yeni giysiler edinir, temizliğine daha fazla dikkat eder, yeni parfüm kullanır, diyet ve egzersizlere yönelir. Eve gelişleri daha farklı saatlerde olur, devamlı olarak toplantıları çıkar, günlük rutin işlerinde belirgin bir farklılık ortaya çıktığından kendilerini daha çabuk ele verirler. Onlar için gizli buluşmalar ve seks kaçamakları heyecan verici duruma gelir. Erkekler için aldatmada yaşandı ve bitti psikolojisi yaygındır. Erkekler için aldatma yaygındır, ilk adımı attıktan sonra zaten gerisini getirirler. Şans eseri bile ayağına kadar gelenleri asla reddetmezler. Aldatan erkekler çevresindekilere suçlu bir çocuk gibi bakar, hiç sebep yokken eşinin tüm kusurlarını ortaya döküp, kırıcı bir tutum içine girerler. Erkeğin eşiyle seks yapma stili bile değişim gösterir, çocuklarına olan ilgisi ve yakınlaşması azalır.

Kadının aldatması halinde: Kadın aldattığı zaman duygular ve toplum baskısı arasında geçecek sürtüşme ve çatışma süreci başlamaktadır. Bu etki nedeniyle kadınların aldatması erkeklere göre daha güç, edebi ve zengin malzemeli olmaktadır. Kadınlar aldattığı zaman daha dikkatli davranırlar. Aldatmada her ayrıntı iyice düşünülür ve buna uygun hareket ederler. Bunun sebebi ise, kadınların ilişkiyi daha uzun süreli düşünmeleri ve duygusal olarak güçlü bir ilişki yaşamayı istemeleri etkili olur. Bu kadınlar için daha önemlidir. Cinsellikle bulaşan hastalıklar konusunda kadınlar daha fazla duyarlı olduğundan, aldatmada önce duygusal olandan tarafa olurlar. Aldatmanın içinde aynı zamanda aşk, sevgi, heyecan, romantizm ve sürprizlerin olmasını isterler. Kadının aldatması durumunda yüzünde parıltı olur, her yönden daha çekici hale gelirler. Suçluluk duydukları için eşlerine karşı daha ilgili ve sevecen tavırlar içine girerler. Bu sürede parfümünü değiştirir, makyajı ve saç stiliyle özenle ilgilenirler. Evin içinde özensiz bir tavır sergilerken, dışarıya çıktıklarında bakımlı ve özenli olurlar.

Aldatmanın sebepleri nelerdir?

İnsanların birbirini aldatmaya yönelmesi kalıtsal olabileceği gibi biyolojik, sosyal ve psikolojik etkenlere bağlı olarak yaşanabilir. Bu etkenler tek başına etkili olabileceği gibi, birden çok etki bir arada etkili olabilir. İnsanların cinsel ihtiyaçlarının olması, duygusal boşluk içinde olmaları, cinsel yaşamlarına renk getirmek istemeleri, yeni bir heyecan yaşamayı istemek, aldatmayı alışkanlık haline getirmek, partnerle yaşanan iletişim sorunlarının olması aldatma nedeni olabilir. Erkeklerin ve kadınların birbirinden daha farklı aldatma nedenleri bulunmaktadır. Kadın eşi tarafından duygusal olarak ihmal edildiği için, erkek ise cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için, heyecan yaşamak gibi nedenlerle aldatmaya yönelebilir. Erkeğin aldatması toplumda normal olarak karşılanırken, kadının aldatması daha büyük tepkilere yol açar. Ancak buna rağmen kadınlarda erkekler gibi aynı oranda eşlerini aldatabilir. Aldatma insanların kendisini ya da eşini cezalandırmak amacıyla yapılabilir. Ancak burada hem aldatan, hem de aldatılan eşit derecede sorumlu olur. Bu yüzden çiftler uzman bir kişiden destek alıp, bu sorunu çözmeye çalışmalıdır.

Bir Cevap Yazın