Julia Roberts kimdir?

julia-robertsHollywood’un en çok kazanan film yıldızlarından biri olan Julia Roberts modellikten oyunculuğa geçmiş dünyaca ünlü aktiristlerden biridir.

İrlanda asıllı ve üç çocuklu bir ailenin en küçük üyesidir. 1967 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde dünyaya gelen Julia’nın bir abisi bir de ablası vardır. Daha dört yaşındayken anne ve babası boşanınca Julia babasından ve abisinden ayrı büyümek zorunda kalır. Boşanma neticesinde Julia ve ablası anne ile, abisi de babasıyla yaşamaya başlar. On yaşına geldiğinde ise babasını kaybeder.

Julia Roberts, en belirgin özelliği olan büyük ağzıyla okul yıllarında çocukların dalga konusu olur ve taktığı kalın gözlüklerin etkisiyle de arkadaşlarının eğlence aracı haline gelir. Ama bu durumdan dolayı kendine güvenini kaybetmez; üzerine gelen büyük dalgaları aşmayı başarır ve kendini olduğu gibi kabullenip güzel yanlarını ortaya çıkarmayı seçer. Lens kullanarak gözlüklerden kurtulur, ağzını, dudaklarını beğeniyle kabullenir, uzun boyunun avantajını da iyi kullanır.

Çekici bir genç kız haline gelen Julia ilerleyen yıllarda fiziksel avantajları sayesinde modellik teklifi alır ve bir şirket ile sözleşme imzalar. Modellik yaparken bir yandan sinemada küçük rollerle kendini göstermeye ve birilerinin dikkatini çekmeye başlar.

Julia Roberts olarak tanınması, büyük bir star haline gelmesi ise “Pretty Woman” filminde canlandırdığı sevimli fahişe rolüyle olur.

Julia Roberts bu film ile mesleki anlamda yakaladığı başarıyı maalesef özel hayatında sergileyemez ve inişli çıkışlı ilişkileriyle basına malzeme olur. Bir süre ortalıklardan yok olarak bu olumsuzlukları aşmaya karar verir.

Geri dönüşü muhteşem olacaktır. Sinemalarda büyük başarı elde eden “The Pelican Brief” filmi ile herkese ‘ben buradayım’ diyen ve performansıyla tekrar çok konuşulmaya başlayan Julia Roberts bundan sonra, çok sık aralarla olmasa da hep iyi işlerle izleyicileriyle buluşur.

2001 yılında gerçek bir hayat hikâyesini sinemaya taşıyan Erin Brockovich filmindeki yalnız anne rolüyle önce Altın Küre, sonra da Oscar ödüllerini kazanmıştır.

Julia Roberts evli ve üç çocuk annesidir.

Bir Cevap Yazın