John Heitinga kimdir?

heitinga-kimdirAjax’ın dünya futboluna hediye ettiği başarılı savunmacı John Heitinga kimdir?, dilerseniz 1983 yılında Hollanda’da dünyaya gelen oyuncuyu daha yakından tanıyalım. Galatasaray’ın sözleşme imzaladığı iddia edilen Heitinga, ufak yaşlardan itibaren Ajax futbol ekolü ile harmanlandı. Total futbol ekolünde sadece savunma değil, hücum oyununa da vermiş olduğu büyük katkı ile ön plana çıkmasını bildi. 2001 ve 2008 sezonları arasında 7 yıl boyunca Ajax formasını terleten Heitinga, 160 maçta 24 gole imza attı. Özellikle hava toplarındaki hava hakimiyeti ve golü sezinleyen yapısıyla gol yollarında etkili bir oyun sergilemeyi başarıyor.

Hollanda’da yılın futbolcusu
Genellikle ülke futbollarında yılın oyuncuları golcü futbolcular arasından seçilmektedir. Ancak John Heitinga, Hollanda Ligi’nde 2004 yılında sezonun en iyi oyuncusu ödülüne layık görüldü. Savunmaların ön planda olmadığı, total futbol  liginde Heitinga’nın bu başarısı gelecek adına kariyerinde önemli bir yapı taşlarından biri oldu.

Madrid yolculuğu
2008-2009 sezonunda İspanya’nın güçlü ekiplerinden Atletico Madrid’in yolunu tutan John Heitinga için Başkent temsilcisi 8.8 milyon Euro bonservis bedeli ödedi. İspanya’da bir sezonda 28 maça  çıkan Hollandalı savunmacı, 3 kez de fileleri sarsmayı başardı.

Sürekli milli forma
Hızlı ve oldukça atik bir vücut yapısına sahip olan Heitinga, 2004 yılından bu yana Hollanda A Milli Takımı’nın formasını düzenli olarak terletmektedir. 2004-2008-2012 Avrupa Şampiyonaları ve 2006-2010 Dünya Kupası kadrolarında da kendisine şans bulan başarılı savunmacı, büyük bir deneyime sahiptir.  İngiliz basınına göre, Galatasaray’ın transferinde mutlu sona ulaştığı Heitinga’nın Brezilya 2014 Dünya Kupası’nda Hollanda milli takımı formasıyla mücadele etmesi beklenmektedir.

Ada’ya yolculuk
Atletico Madrid kariyerinin ardından İngiltere Premier Ligi takımlarından Everton’a transfer oldu. Everton kariyerinde 114 maçta 3 gol bulmayı başaran Heitinga, takımın başına İspanyol Menajer Roberto Martinez’in gelmesi ile birlikte çok fazla forma şansı bulamamıştır. David Moyes’un Manchester United’ın başına geçmesinden sonra gözden düşmüştür.

Everton kulübü ile Haziran 2014’e kadar sözleşmesi bulunan John Heitinga, Dünya Kupası’nda forma giyebilmek adına İngiltere’de kariyerini sürdürmeme kararı almıştır.

Bir Cevap Yazın