Jean De La Fontaine kimdir?

Jean De La FontaineJean De La Fontaine,1621 ve 1695 yılları arasında yaşamış olan la fontaine olarak tanınmış Fransız bir yazardır. Jean De La Fontaine’nin masallarında hayvanlar vardır. Bu hayvanlar onun için çok değerlidir. Masalları dilden dile ulaşmış, bir çok dilde çevri yapılmış ve uzun yıllar ormanlık bir bölgede yaşamış olan bir yazardır. Jean De La Fontaine hikayelerinde, şiirsel bir dil kullanmıştır. Masallarına konu olan hayvanlar konuşur. Masalları oldukça etkilidir. O kadar etkilidir ki, çocuklara hitaben yazmış olduğu masalları, yetişkinlerde severek okurlar.

Kurnaz tilkiler, kibirli aslanlar, çalışkan horozlar, saf kargalar, sanatçı ağustos böcekleri ve daha bir sürü hayvanla biz okurlarına seslenir. Jean De La Fontaine’nin öykülerinde insanlar kendilerine dersleri, eğlenerek çıkarabilir.

Aslında Jean De La Fontaine bir şairdir. Fakat yazmış olduğu fabl* eserlerle tanınmıştır.

Oldukça varlıklı bir ailenin çocuğu olan Jean De La Fontaine Fransa’da kolejlerde okumuş, hukuk tahsili yapmıştır. Düzensiz bir hayat yaşamıştır. Ailesi papaz olmasını istemiştir. Jean De La Fontaine, babası gibi orman işleri yapıp; çeşitli memurluklarda bulunmuştur.

Jean De La Fontaine, yazdığı masallar Dede Korkut masallarındaki gibi hayvanlara ahlaki değerler verip, onlardan bir ders çıkarmamızdır. Jean De La Fontaine eserlerinde sadelik ve açıklık görülür. Jean De La Fontaine, eserlerinde asla kimseyi incitmez alttan alta laf söyleyip, bir ders çıkarmamızı sağlar.

Masallarında karakterleri genellikle hayvanlardan seçerdi, fakat bazı hikâyelerine insanları, köylüleri de eklemeyi ihmal etmezdi. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur.

Jean De La Fontaine, kötüyü gösterip, iyinin ne olduğunu insanların bulmasını isterdi masallarında. Ancak şiirlerini okuyan çocuklara, şiirlerinin anlamları açıklanmazsa tam tersi etki yarattığı bilinmektedir.

Jean De La Fontaine, 238 adet masalı bulunmaktadır. Bu masallar, oniki kitapta toplanmıştır. Günümüzde en çok sevilen hikayelerinin olduğu özel kitaplar bulunmaktadır.

Jean De La Fontaine, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı şiirleri de bulunmaktadır. Hadım, Gülünç Mâcerâ, Floransalı, Büyük Maşrapa, Köy Sevdaları komedi türündeki eserlerindendir.

Contes (Kont) isminde şiirli hikâyeler eserinden dolayı Fransız Akademisine kabul edildi. 13 Nisan1695 yılında Paris’te öldü.

Eserleri şuana kadar bir çok dile çevrilmiş olsa da, hiçbir dildeki çeviri orjinalindeki sadeliği ve çekiciliği verememiştir.

Jean De La Fontaine’nin bazı hikaye isimleri şunlardır;

1. Ağustosböceği ile Karınca
2. Karga ile Tilki
3. Kurt ile Kuzu
4. Tavşanla Kaplumbağa
5. Kurt ile Köpek
6. Tilki ile Leylek
7. Horoz ile Tilki
8. Kedi ile Fareler
9. Kurt ile Leylek
10. Tarla Faresi ile Kent Faresi
11. Kurbağa ile Korkak Tavşan
12. Güvercin ile Karınca
13. Değirmenci Oğlu ile Eşeği
14. Ayının Dostluğu
15. Altın Yumurtlayan Tavuk
17. Tilki, Horoz ve Karga
18. Fino ile Eşek
19. Yarasa ile Gelincikler
20. Aslan ile Sinek
21. Horoz ile İnci

Fabl = ders verme amaçlı yazılan hikayelerdir. Fabl türü hikayelerde genellikle hayvanlar ve bitkiler konuşur.

One thought on “Jean De La Fontaine kimdir?

  • 22 Aralık 2013 tarihinde, saat 18:24
    Permalink

    Güzel Bilgiler Sağol …

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: