İyi bir dinleyici nasıl olunur?

listenGenelde iyi bir konuşma yapabilmenin sırları, sunum becerileri üzerinde durulur, bu konularda eğitimler verilir, fikirler üretilir. Ancak, “iyi bir dinleyici nasıl olunur?” sorusu çok fazla sorgulanan, cevap aranılan bir soru olmaz genelde. Halbuki, iyi bir konuşmacıyı motive edecek yegane unsur iyi bir dinleyicidir.  Konuşmacı, dinleyici kitlesinden almak istediği reaksiyonu alamadıkça, her geçen saniye enerjisini  yitirir, sunumunun veya konuşmasının sonuna doğru da dinleyici üzerindeki etkisini tamamen kaybeder.

Bu sebeple bu yazı ile “iyi bir dinleyici nasıl olunur?” sorusuna biz cevap aradık. İyi bir dinleyicide olması gereken ya da olmaması gereken özellikleri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür: 

  • Göz teması:   Konuşmacı ile göz teması korunmalı, ancak bunu tacize vardıran boyutta asla sergilememelidir. Konuşmacı, kurduğu göz temasları ile dinleyici kitlesindeki etkisini analiz ederken, dinleyici de konuşmacıyı dinleme halinde olduğunun mesajını bu sayede vermektedir.
  • Hafif yana eğik bir baş: Beden dilinde iyi bir dinleyicinin tipik özelliklerinden birinin hafif yana eğik bir baş olduğu bilgisi yer alır. Gözlemler sonucu ortaya çıkan bu tespit her konuşmacı tarafından da bilineceği için dinlemede olunduğu mesajını vermenin etkili bir yolu da bu şekilde uygulanacak beden dilidir.
  • Israrcı olmayan sorular: Anlatılmakta olan konunun anlaşılmak istendiği mesajını vermenin bir yolu da konu ile ilgili taciz etmek amacı içermeyen sorular sorulmasıdır. Konuşmacının sunuma başlamadan önce “soru sorulmaması” ya da “soruların en sonda sorulması” gibi istekleri oluşmamışsa şayet,  gerçekten öğrenme amacı taşıyan sorular konuşmacıya yöneltilebilir.
  • Konuşmacının dikkatini dağıtıcı eylemlerde bulunmamak:  Sakız çiğnemek, yanındaki ile konuşmak, cep telefonu ile oynamak, dışarıyı seyretmek, uyumak, vb. konuşmacının dikkatini negatif manada  çekecek eylemlerde bulunulmamalıdır.

Görüldüğü üzere iyi bir konuşmacı olmak kadar iyi bir dinleyici olmanın da bazı püf noktaları bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, iyi dinleyici, iyi bir konuşmanın olmazsa olmazıdır.

Bir Cevap Yazın