İştahsız çocuğa nasıl yemek yedirilir?

istahsiz-cocukAnne ve babaların en yoğun problemlerinden biri iştahsız çocuklarıdır. Özellikle küçük yaştaki çocuklarının iyi beslenmemelerinin gelişmelerine negatif etki edeceği endişesi, iştahsızlık problemini ailenin merkezine oturmaktadır.

Baskı ile yemek yedirme çabası çocuklarda yemeye olan direnci daha da artırmakta, bir kısır döngüye girilerek problemden kurtulmak adeta imkansız hale gelmektedir. İştahsız çocuklara yemek yedirebilmek için aşağıdaki tedbir ve teşvikler çözüm temin edebilmektedir:

  • Öncelikle çocuğun yaşına uygun bir üslup ve içerikle yemek yemenin önemi çocuğa izah edilmelidir. Küçük yaşta bir çocuğa bu bir masal ve öykü ile anlatılabilir. Öykünün içinde yemek yemek ile yememek arasındaki farkı ortaya çıkaran detaylar yer almalıdır. Direkt çocuğa yöneltilmiş bir ifadeye öyküde kesinlikle yer verilmemelidir.
  • Çocuk için yemek yeme aktivitesini eğlenceli hale getirmek fayda sağlayacaktır. Bunun için hem yemek yenen ortamı yaşına ve beğenilerine uygun dizayn etmek (masa, sandalye, tabak, kaşık,vb. seçimlerde), yemek tabağındaki yiyecekleri gülen surat, vb. şekilde dizerek servis etmek gibi farklı yollar denenebilir.
  • Yemek yeme aktivitesini bir aşama olarak zamanlayın. Çocuk oyun oynamak istiyorsa mesela, “yemeğimizi yedikten sonra tabiki oynayabiliriz” diyerek, oyuna giden yolu yemek yeme durağından geçen bir aktivite haline getirebilirsiniz. Baskı yapmayın, ancak sözünüzden de kesinlikle dönmeyin. Oyun, yemekten sonra diyerek belirttiğiniz takvimi bozmasına kızmadan, cezalandırmadan ama taviz de vermeden izin vermeyin. Sadece sakin bir şekilde sabırla uyum göstermesini bekleyin.
  • Çocuğun genel olarak yemek yeme eylemine değil de bazı gıdaları yemeye direnci söz konusu ise, bu gıdaları yemekten zevk aldığı gıdalar ile birleştirerek servis etmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde bir dizaynda sevilenlere daha fazla, diğerlerine biraz daha az miktarda yer vermeniz sorun olmamalıdır. Zira, amaç çocuğu bu gıdaları almaya alıştırmaktır. Bu alışkanlık oluştuktan sonra öğünler olması gereken miktarlara rahatlıkla çıkarılabilecektir.

Bir Cevap Yazın