İslam’da mutlu evliliğin formülü nedir?

İslam dini hayatın her noktasını nizama koyduğu gibi, evlilik hakkında da nizam ve intizam getirerek, erkek ve hanıma hedefler koymuştur. Bu hedefler Kuran ve efendimizin sünneti ışığında günümüze kadar gelmişlerdir. Ancak efendimizin evlilik sünneti günümüzde İslam’ı yaşadığını söyleyen kişilerce bile dikkat edilmeyen noktaları barındırır. Bu noktaların gerçekleşmesi durumunda, evliliklerin daha güzel ve huzurlu olacağı bir hakikattir. Çünkü efendimizin sünneti, kadınlara itinayla bakılmasını ve onlara ilgi, şefkat gösterilmesini istiyor. Tam olarak evlenen kadınların istedikleri de bu zaten. Ama günümüz evliliklerinde kadınlara karşı kaba, kuvvet uygulanmakta, erkeklerin hizmetini yapan bir eş figürü ortaya çıkmaktadır.evlilik

Halbuki İslamiyet de kadın erkeğe hizmet etme zorunda değildir. Bu İslam kaidesini efendimizin yaşamında da görmekteyiz. Efendimiz kendi ütüsünü yapar, söküğünü diker, evi süpürür hatta bulaşıkları bile yıkardı. Ancak şimdi bu vazifeler kadının bir yükü olarak gösterilmektedir. Erkek ise mutfağa bile girdiğinde kılıbık damgası yemektedir. Evliliğin hayatı müşterek noktaya taşıması kuralı, arka plana atılmaktadır. Efendimiz, hanımlarından izin almadan odasına bile girmezdi. Önce izin alır, müsaade geldiğinde girerdi. Bunlar hanıma değer veren bir Müslüman’ın adabı olmalı. Ancak uya veya bunlardan haberdar olmak için İslam’da evlilik konularını okumayanlar çok.

İslam’da evlilik müessesinin yeri çok büyüktür. Kuran erkenden evlenin demektedir. Eğer bir erkek evlenmeye karşı gelirse, kurana karşı gelmiş olur. Bugün maalesef evlilik dışı beraberlik teşvik edilmekte, nesiller çürütülmektedir. Evlenmenin aşkı ve sevgiyi bitireceğini, gereksiz olduğu, tüm evlenenlerin boşandığı gibi garabetleri gençlerin beynine sokarak, evlilikten uzaklaşmaları sağlanmaktadır. Halbuki bu gibi garabet senaryolarına odaklanmak yerine, evlilik nasıl daha iyi sürdürülür meselesine odaklanmak ve kendisinin doğru şekilde eğitimini tamamlamış biri, bu tür akıl tutulmalarıyla hayatına yön vermez. Erkeğe evlilikte büyük yük düşmektedir. Kadını bir emanet olarak almalı, onun hayatında bir değer yaratmak için çalışmalıdır. İslam bu şekilde emir eder.

 

Bir Cevap Yazın